Wuwejův zápisník

Anne Youngsonová: Tři ženy a člun

25.11.2021 21:37, Wu | knihy | komentáře -

obálka knihy Tři ženy a člunDvě ženy, manažerka Eva, kterou právě propustili z práce, a Sally, která zjistila že její život je nevydržení a rozhodla se opustit manžela, se náhodou potkají na potahové cestě u blízkého dopravního kanálu. Ani jedna tudy obvykle nechodí, ale než se stihnou vyhnout, zaslechnou zoufalé vytí týraného psa. Zvuk se line ze zakotveného člunu a Sally s Evou to nemůžou nechat jen tak. Mají někoho volat? A koho? Nebo dělat že nic neslyšely? Situace skončí rozbitým okénkem, uprchlým psem (kterému nic nebylo) – a příchozí majitelkou člunu, starou, upjatou a brutálně přímou Anastasií.

Velmi rychle se seznámí a dozvědí se, že i Anastasiin život se musí změnit. Možná umírá, možná ne, v každém případě musí podstoupit léčbu, jenže:

(… ) „Nemůžu,“ řekla Anastasia. „Nemůžu si to dovolit. Když tu zůstanu, musím platit za úvaziště, pokud se mi podaří nějaké najít, nebo přeplouvat mezi dočasnými přístavišti. Přitom na to první nemám peníze a kdo ví, kdy mě invazivní tohleto a ozářené tamto tak oslabí, že to druhé nezvládnu. Navíc se musím starat o člun. Abych získala všechna potvrzení, která potřebuju na obnovu povolení plout po kanálu, musím mít opravený motor a natřené dno. Ani jedno z toho si taky nemůžu dovolit, ale znám někoho, kdo má v Chesteru loděnici a opraví mi člun zadarmo, jenže to potřebuju mít hotové do druhého srpnového týdne. Trvalo by mi nejmíň čtyři neděle, než bych odsud dojela do Chesteru, a musela bych plout v jednom kuse bez odpočinku, takže musím vyrazit teď. Takhle to tedy je. Pokud chci žít, musím tady zůstat. Pokud chci žít tak jako dřív, musím se dostat do Chesteru.“

„To přece musí jít nějak vyřešit,“ přemítala Eva. (Str. 19)

Ano, musel by se najít někdo, kdo může Anastasii nechat bydlet u sebe, a zároveň má několik měsíců volného času na to, aby dokázal doopravit člun do Chesteru a zpět. Když Sally plácne, že čas má, a Eva že má byt, nejspíš vůbec netuší, jaké změny se právě dávají do pohybu… .

Cesta je dlouhá, plná nových dovedností, podivných postav a postaviček na vodě a kolem ní, a kromě cesty skutečné je to i cesta sebepoznání. Eva i Sally si uvědomují, co nechtějí:

„Takže co nechceš?“ zeptala se Sally.

„Nejdřív ty.“

„To je snadné. Vrátit se a žít s Duncanem v Bukovém háji 42. I kdyby mě chtěl zpátky, což nemůžu předpokládat. Teď ty.“

„Vrátit se zpátky do firmy — což samozřejmě nejde, protože mé tam nechtějí — nebo do jakéhokoli takového podniku, jako je Rambusch. Nechci práci v korporátu, která každý den zabere dlouhé hodiny, a k tomu veškerá ta domácí údržba, kterou obnáší práce ve velké organizaci — mítinky, zásady a postupy, brífinky, konference. Víš co, nemůžu uvěřit, že jsem to tak dlouho vydržela. Už nikdy víc. Jestli se vrátím do zaměstnání, chci dělat svou práci, a ne o ní pořád mluvit, rozebírat, jak se dělá, a dokazovat, že ji dělám správně. Už nikdy víc.“ Zvedla sklenici a ťukla s ní o Sallyinu. „Ne teď, kdy už vím, že mám možnost rozhodovat, jak využiju svůj čas. Což nejspíš znamená smluvní pracovní činnost. Co si budeme povídat, člověk se musí nějak živit, ale bylo by dobré mít mezi tím pauzy. A něco, co v těch pauzách stojí za to dělat.“ (Str. 201)

A nakonec zjistí i to, co opravdu chtějí.


Knihu jsem si vybral vlastně podle názvu, který odkazuje na klasické Tři muže ve člunu (a pes je tam také). Zajímal mě „ženský“ pohled na plavbu po kanálech, protějšek k oné pánské jízdě. A je to znát; neoddiskutovatelný je samozřejmě posun v čase, Tři ženy a člun jsou moderní a současné čtení, ale i celkový přístup je jiný, soustředí se na vztahy a pocity.

Líbilo se mi elegantní propletení postav, které se kolem člunu stahují jako můry ke světlu. A každé odhalení vztahů mě překvapilo (někdo by to možná čekal, ale já jsem jako čtenář poněkud naivní a vděčný). Takže jako celek se mi kniha líbila, i když počáteční zápletka je přece jen odvážná – jen málo lidí by si po krátkém setkání vyměnilo loď a byt a pustilo se po hlavě do takového dobrodružství…

Odkazy:

YOUNGSONOVÁ, Anne. Tři ženy a člun. Praha: Euromedia Group a. s. - Ikar, 2021. ISBN 978-80-249-4536-1.

12345
1637872620000

Hodnocení hvězdičkami používá jako prevenci
opakovaného kliknutí anonymní cookie.
Pokud s tím nesouhlasíte, neklikejte.
Další podrobnosti k cookies zde.

Informace

Kontakt

Google search

Kategorie

Archiv

STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR

CBDB.cz – Databáze knih a spisovatelů, knihy online