Wuwejův zápisník

Timothy Snyder: Tyranie - 20 lekcí z 20. století

31.03.2019 21:18, Wu | knihy | politika | výběr z knih | komentáře -

obálka knihy Tyranie – 20. lekcí z 20. stoletíPřed lety jsem nad knihami o nástupu nacismu přemítal, jak totalitní tendence rozpoznat, jak identifikovat, že pořádek přerůstá v tyranii. Dnes už mi rozpoznání potíže nedělá; místo toho bych ocenil nějaké rady jak tomu bránit (jako bezvýznamný jedinec), případně aspoň jak se tomu bránit.

Evropské moderní dějiny dokazují, že se společnosti mnohdy rozpadnou, demokracie zhroutí, etické zásady selhávají a obyčejní lidé, zbraň v ruce, najednou stojí nad hromadnými hroby. Bude nám ku prospěchu pochopit proč.“ (Str. 8)

Timothy Snyder přesně to dělá. Ví, že historie se sice nikdy neopakuje, ale že se z ní můžeme poučit, a předkládá takových poučení dvacet. Jsou to poučení jak pro ochranu okolního světa:

5 Pamatuj na profesní etiku.
Jestliže začnou političtí předáci dávat negativní příklad, je o to důležitější zachovávat profesní věrnost náležitým postupům. Právní stát se obvykle nedá rozvrátit bez právníků, monstrprocesy se nedají pořádat bez soudců. Autoritáři potřebují poslušné funkcionáře a velitelé koncentračních táborů hledají podnikatele se zájmem o levnou pracovní sílu.
“ (Str. 32)

tak pro ochranu sebe a svých blízkých:

13 Chraň si soukromí.
Nestoudní mocní k manipulaci s lidmi využijí všeho, co vědí. Pravidelně očišťuj počítač od malwaru. Pamatuj, že e-mail se dá snadno sledovat. Uvažuj, zda více nevyužívat alternativní webové nástroje – anebo zda se od e-mailu zčásti neodpoutat. Osobní otázky řeš osobně. Z téhož důvodu včas vyřeš všechny právní spory. Tyrani na tebe chtějí něco mít. Snaž se neposkytnout jim k tomu příležitost.
“ (Str. 78)

To, co tu cituji, je krátký shrnující odstavec, který uvádí každou kapitolu a slouží do budoucna pro rychlé připomenutí. Kapitola sama zabírá v průměru čtyři stránky a hlavní myšlenku vysvětluje podrobněji. Třeba starý trik z hitlerovské učebnice, totiž využití nenadálé pohromy a následného strachu k rozpuštění brzd a protivah v demokracii, pozastavení svobody vyjadřování apod.:

Lekce, kterou tyrani čerpají z požáru Říšského sněmu, zní, že jeden chvilkový šok umožňuje nastolit celou věčnost poroby. Poučení, jež z události čerpáme my, zní, že nás přirozený strach a úzkost nesmějí dohant ke zničení stávajících institucí. Odvaha nespočívá v tom, že se dotyčný nebojí nebo necítí žal. Tkví v tom, že člověk okamžitě – hned v momentu útoku, kdy je to nejobtížnější – rozezná manipulaci se strachem a vzepře se jí.“ (Str. 100)

Přidejte si k tomu ještě lehkost a srozumitelnost, s jakou autor píše, a dostanete do ruky knihu, kterou by si měl přečíst naprosto každý (rozhodně každý žák nebo student). Neváhejte.

Odkazy:

nakladatelství Paseka, Praha 2017, ISBN 978-80-7432-838-1, cena 168 Kč

12345
1554059880000

Hodnocení hvězdičkami používá jako prevenci
opakovaného kliknutí anonymní cookie.
Pokud s tím nesouhlasíte, neklikejte.
Další podrobnosti k cookies zde.

Informace

Kontakt

Google search

Kategorie

Archiv

STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR

CBDB.cz – Databáze knih a spisovatelů, knihy online