Wuwejův zápisník

Reader's Digest Výběr: Tajemství kolem nás

27.03.2019 21:57, Wu | knihy | komentáře -

obálka Tajemství kolem násJak naznačuje jméno nakladatelství, jedná se o výběr. Výběr textů o věcech, které jsou buď tajemné z podstaty, nebo jsou tajené záměrně. Najdeme tu historické otazníky, vědecké problémy i například mafiánské sítě. To pro mě bylo mimochodem asi nejzajímavější – o rozsáhlosti kartelů jsem neměl tušení. Medellínský kartel měl vedle samotného průmyslového oddělení (výroba, balení, distribuce) také oddělení finanční se 30 experty a oddělení praní špinavých peněz se 72 konty v Evropě.

Na vrcholu své moci měl kartel se sto tisíci zaměstnanci roční obrat mezi 240 a 400 miliardami dolarů. Korumpoval poslance, soudce, důstojníky a kontrolova sdělovací prostředky i kulturní a sportovní zařízení.“ (Str. 151)

Každé heslo zabírá mezi jednou a čtyřmi stránkami a je bohatě ilustrované. Celá encyklopedie je rozdělená do čtyř částí (pro lepší představu uvádím pokaždé několik příkladů kapitol):

  • Záhady minulosti: Co se stalo s neandertálcem? Mumie z Alp, Zaniklá vyspělá kultura na Krétě, Pořár Říma, Katedrály a jejich tvůrci, Proces s templářským řádem, Byl Shakespeare pouze podvodník? Uznávaní a tupení jezuité (...)
  • Tajuplné události naší současnosti: Zločinci na svobodě, Opus Dei, Čínské Triády, Jak se ze špinavých peněz stávají čisté, Sekty: svádějí, nebo dávají smysl? Stoupenci satana (...)
  • Na hranici vědění a logiky: Psychosomatika, Migréna: tvrdošíjná neznámá, Hypnóza jako otázka víry? Pravda o vúdů, Proroci, Zázraky indických sádhuů, Zázračná uzdravení, Vzácná relikvie: Turínské plátno (...)
  • Nedořešené otázky Země a vesmíru: Má hmyz kolektivní inteligenci? Nessie, yetti a jiné příšery dnešních dnů, S chladnou krví ve sněhu a ledu, Putování světadílů, Skleníkový efekt, Vznik života na Zemi (...)

Zájemce o neznámo tu tedy najde snad vše. Potíž ale je, že kniha vyšla v roce 1999, takže vše, co najde, je téměř dvacet let staré. Není to tragické; byla napsaná dobře, držela se fakt spíše než spekulací, a tak se číst pořád dá a umí poučit. Ale co naplat, když tam chybí dvě destiletí poznatků.

Nevím, kde jsem ke knize přišel, jestli ji někdo před lety koupil, nebo byla někdy později ve výprodeji. Dnes už ale ani nikam jinam nepatří a čtení jsem v polovině vzdal.

Odkazy:

nakladatelství Reader's Digest Výběr, Praha 1999, ISBN 80-86196-10-0, cena 269 Kč

12345
1553720220000

Hodnocení hvězdičkami používá jako prevenci
opakovaného kliknutí anonymní cookie.
Pokud s tím nesouhlasíte, neklikejte.
Další podrobnosti k cookies zde.

Informace

Kontakt

Google search

Kategorie

Archiv

STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR

CBDB.cz – Databáze knih a spisovatelů, knihy online