Wuwejův zápisník

Jiří Stach, Lenka Uhlířová: Velká cesta Malého pána

24.02.2019 11:13, Wu | knihy | komentáře -

obálka Velká cesta Malého pánaKnížku jsem si pořídil po zhlédnutí loutkově-animovaného filmu, protože z něj jsem byl nadšený a čekal jsem, že kniha bude stejná a že bude mít filmové ilustrace. Byl to ale omyl.

Nejprve tedy kniha samotná. Námět vymyslel fotograf Jiří Stach, který také vytvořil kresby, figurky a fotografie v knize, text sepsala Lenka Uhlířová. Příběh popisuje Malého pána, který si spokojeně žije ve svém malém světě.

V dutině malého vršku bydlel Malý pán. Ráno snídal nudle z jívy, pak se vydal na procházku od moruše k dubu. K obědu míval nudle z břízy, potom chvilku tloukl špačky. Odpoledne četl Lopuchový list. Na večerní procházku chodil pro změnu od dubu k moruši, poněvadž malé dobrodružství nikdy není na škodu. Večeříval nudle z kopřiv, které jsou chutné a prospívají zažívání. Po večeři myl nádobí a přitom si hvízdal. Tak mu dny příjemně plynuly.“ (Str. 9)

Dny míjely jeden za druhým, dokud se mu nezdál divný sen o zubatém domě, který ho vábil a němž byl nápis „Zde najdeš, co ti schází“. Od té doby neměl klid a nic se mu nedařilo. Devátého dne konečně dostal nápad – půjde se zeptat Duté hlavy, která je moudrá a jistě mu poradí. A tím začíná jeho velké dobrodružství, velká cesta, na které postupně poznává ty nejsvéráznější fantastické obyvatele malého lesního světa. Cesta, kdy tak jako v pohádce o kouhoutkovi a slepičce, musí každému s něčím pomoci, aby nakonec dokázal najít pomoc pro sebe.

V knize je nápadité a poetické všechno, ať už jsou to jména (Rybabice, noční listová tvář lesa Listonoš, písečný okurník pan Promodral, knihovník Listovalov), místa (Muří hrad, sídlo Drobných kutilů, Bibliotéka) nebo jednotlivé zápletky či drobné vtípky. A polovinu zážitku tvoří ilustrace a fotografie postav a objektů. Ty jsou všechny vytvořené z přírodních materiálů, tak jak se to v lesním světě patří.

Velká cesta Malého pána, str. 20-21

Zkrátka není divu, že kniha byla nominována na ocenění Magnesia Litera 2009 v kategorii Objev roku, a pokud jste ještě neviděli film, určitě s ní chybu neuděláte.

Odkazy:

nakladatelství Meander, Praha 2015, ISBN 978-80-87596-72-2, cena 268 Kč

A po knize se podívejte na film, protože ten je opravdu skvělý a když jsem ho viděl poprvé, fascinovaně jsem zíral od začátku do konce. Povedlo se snad všechno – osobité loutky, svéráznost Malého pána, zobrazení míst, přepracované zápletky i jejich rozšíření o další motivy a postavy (skvělý je třeba zloun Drzý Zmetek). Pokud už jste ale film viděli a knihu ne, už se k ní nevracejte. Tomuhle konkurovat nemůže, film je o řád lepší.

Odkazy:

12345
1551003180000

Hodnocení hvězdičkami používá jako prevenci
opakovaného kliknutí anonymní cookie.
Pokud s tím nesouhlasíte, neklikejte.
Další podrobnosti k cookies zde.

Informace

Kontakt

Google search

Kategorie

Archiv

STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR

CBDB.cz – Databáze knih a spisovatelů, knihy online