Vyrobit dobrý kompost, zejména když máte převážně trávu ze sekačky, není úplně jednoduché. Přijít na to, že je ho třeba prosypávat zeminou nebo starším kompostem, mi trvalo několik let.
Tuhle knihu jsem tedy přivítal a doufal, že se dozvím nějaké další podrobnosti a finty. A dostalo se mi jich vrchovatě – od základů (Proč kompostovat? Co se děje v kompostové hromadě? Co patří na kompostovou hromadu?) přes realizaci (Kam postavit kompostér? Z jakého materiálu kompostér vyrobit?) až po speciality jako je žížalí, šnečí, slepičí kompostér nebo třeba kompostový čaj.
Co mě ale překvapilo nejvíc byl autorův černý smysl pro humor. Poprvé jsem přemítal, jak to proboha myslí:
„Do kompostu pro rostliny, které vyžadují kyselejší prostředí, dáme jen malé množství popela z kostí. Je totiž zásaditý. Vysušené či opálené kosti jakékoliv velikosti jdou jednoduše rozbít na malé kousíčky, protože jsou po ohnivé lázni velmi křehké. Zuby jsou podstatně odolnější materiál než kosti. Bez úhony projdou mnoha kompostovacími cykly. Ani opálení ohněm rozkladný proces neurychlí. A zuby s kovovou výplní nebo se zlatou korunkou vydrží věčně.“ (Str. 55)
Pak už jsem věděl, že je to vtipálek a podobné hlášky jsem registroval s pobavením.
„Někteří odborníci se domnívají, že zbytky antikoncepčních pilulek nacházející se v moči mohou být škodlivé pro mikroorganismy. Z pragmatických důvodů nic nenamítám proti použití moči s obsahem alkoholu.“ (Str. 65)
Podle fotek je autor svérázný starší chlápek s copem – což tak nějak se zmíněnými vtípky ladí.
Knížka je poměrně malá a bohatě ilustrovaná, přesto to nebyla záležitost jednoho odpoledne; informací obsahuje víc, než se zdá.
Rozhodně doporučuji, a vzhledem k biozahradničení i smyslu pro humor se nejspíš podívam i na další autorova díla.
Odkazy:
nakladatelství Metafora, Praha 2010, ISBN 978-80-7359-274-5, cena 69 Kč
Hodnocení hvězdičkami používá jako prevenci
opakovaného kliknutí anonymní cookie.
Pokud s tím nesouhlasíte, neklikejte.
Další podrobnosti k cookies zde.