Wuwejův zápisník

Jitka Lenková: Voynichův rukopis

04.05.2018 13:30, Wu | knihy | komentáře -

obálka Voynichův rukopisVoynichův (čti Vojničův) rukopis je nejzáhadnější kniha evropské historie. Pochází z patnáctého století (tedy minimálně pergamen byl tehdy vyroben a popsán), ale nelze vyloučit, že je pouze opisem staršího díla. Nasvědčovala by tomu i absence jakýchkoliv oprav nebo přepisování. Je psaný neznámým písmem v neznámém jazyce, případně jazyce známém, ale zašifrovaném neznámou šifrou. Je doprovázen řadou ilustrací, většina z nich jsou vyobrazení rostlin, takže působí jako herbář. Kdyby ovšem ty rostliny existovaly… Další ilustrace, zejména obrázky nahých těhotných žen, které se koupou či proplouvají jakýmsi potrubím, jsou pro změnu záhadné zcela.

Kniha se skládá ze dvou částí. Důležitější je asi kompletní faksimile celého rukopisu, takže každý amatérský záhadolog má k dispozici každou stránku ve výborné kvalitě – ale víc času patrně strávíte v úvodní studii Dr. Jitky Lenkové. Ta totiž velmi fundovaně shrnuje všechny známé poznatky kolem rukopisu. Obsah:

  • Objevení rukopisu – kdy, kdo, kde a proč vynesl rukopis na svět
  • Charakteristika rukopisu – popis, doba a místo vzniku, použité písmo, náměty kreseb
  • Jazyk rukopisu – teorie o umělém jazyku, o enochiánštině, češtině, ukrajinštině, o orientálních jazycích
  • Rukopis a jeho lidé – encyklopedický přehled osob, které kdy byly dávány do souvislosti s rukopisem. Od Rogera Bacona, přes Mattioliho, Rabiho Löwa, Johna Dee a Edwarda Kelleyho, až po třeba záhadného Jiřího Bareše
  • Zakódováno navěky?  – přehled hlavních pokusů a teorií. Trithemiovy kódy, Cardanova tabulka, dědictví Katarů, sbírka horoskopů, elixír nesmrtelnosti, záznam písně...
  • Možné interpretace některých vyobrazení – tady autorka věnuje pozornost rostlinám, zvířatům, koupelím, několika hradům a zámkům, zvěrokruhu a kalendáři
  • Bílá místa a otazníky – upozornění na nesrovnalosti, prodlevy v analýzách, chybějící průzkumy, možnost dalších směrů bádání (není někde ještě nějaký další text ve vojničtině?)
  • Voynichův rukopis není sám – další záhadné nápisy či značky, nápis na obraze Bílé paní, značky na Markomance, Vinčanské písmo, Rohoncký kodex, elamština atd.
  • Bibliografie – zdroje pro další studium nesmí chybět, jsou rozdělené podle formy (knihy, články, internet) i jazyku

Studie je opravdu výborná, perfektní souhrn. Snad jenom poslední kapitola – Voynichův rukopis není sám – je od samotného předmětu poněkud vzdálená. Ale jako rozšíření obzoru neuškodí.

Nu a samotný rukopis? Většina opravdu vypadá jako herbář (Str. 32v a 32r):

Voynichův rukopis, str. 32v-32r

A koupele zase jako aparatury. Ostatně v alchymii šlo o přeměnu prvků a stvoření nových, a co jiného symbolizuje těhotenství? Tady to dokonce vypadá, že se obsah jedné baňky má cedit na menší části a z druhé na větší (Str. 83v):

Voynichův rukopis, str. 83v

Na mě to tedy působí jako alchymický návod, od rostlin až po výsledný produkt. Nebo jako podvrh takového návodu… V každém případě je to krásná záhada a jsem zvědavý, jestli ji někdy někdo rozluští...

Odkazy:

nakladatelství CAD Press, Bratislava 2012, ISBN 978-80-88969-60-0, cena 908 Kč

12345
1525433400000

Hodnocení hvězdičkami používá jako prevenci
opakovaného kliknutí anonymní cookie.
Pokud s tím nesouhlasíte, neklikejte.
Další podrobnosti k cookies zde.

Informace

Kontakt

Google search

Kategorie

Archiv

STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR

CBDB.cz – Databáze knih a spisovatelů, knihy online