Wuwejův zápisník

Computer Extra: Postavte si počítač

24.04.2018 07:11, Wu | knihy | počítače | komentáře -

obálka Postavte si počítačJak už jsem zmínil v článku Nové železo 2018, jedná se patrně o můj nejdražší časopis, protože jsem si k němu a kvůli němu pořídil celý nový počítač. Už to samo o sobě něco vypovídá – totiž že je velmi přesvědčivý.

Kromě toho je také obšírný a precizní; jednotlivé články pokrývají úplně vše. Dočtete se jaké nářadí použít, jaké jsou nejobvyklejší konektory, jaké komponenty potřebujete, dozvíte se o formátech stolních počítačů a pak už to jde jedna komponenta za druhou – výběr počítačové skříně s analýzou a zajímavými tipy, volba základní desky, přehled procesorů včetně rozboru nejrůznějších generací (Ryzen u AMD, Coffee Lake u Intelu), výběr chladiče s tipy, operační paměť, zdroj, disky, SSD, jeden článek se věnuje ztišení počítače.

Vše je bohatě ilustrované fotografiemi (str. 12):

Postavte si počítač, str. 12

Zhruba uprostřed je asi nejcennější text – podrobný fotonávod pro sestavení, krok za krokem. Jeho autor je evidentně praktik, je to vidět z každého kroku, z každého upozornění na úskalí, rady na protahování kabelů nebo třeba z varování u krycího plechu konektorů základní desky:

Opatrně osaďte základní desku do skříně – začněte zasunutím portů do zadní krytky a nakonec uložte desku tak, aby pod ní nezůstal žádný kabel. Pozor také na to, aby žádný z výčnělků zadního plechu nezůstal v nějakém portu, je proto lepší tyto výčnělky před osazením desky trochu ohnout.“ (Str. 66)

Nevěnoval jsem tomu příliš pozornost – do chvíle, než jsem si všiml, že mi RJ45 a HDMI konektory překrývá neohnutá plechová pacička. Následným vyšroubováním desky jsem si tento poznatek důkladně zafixoval...

Tím ale časopis nekončí, následuje software – od UEFI BIOSu, přes instalaci Windows 10 a doporučená nastavení pro soukromí, instalaci a první kroky v Linuxu (Ubuntu) až po taktování CPU a grafiky a výběr periferií (monitor, myš, klávesnice).

Zkrátka skvělý počin. Jen buďte opatrní, ať se vám to neprodraží tak jako mně...

vydal CN Invest, Praha 2017, ISSN 1210-8790, cena 99 Kč

12345
1524546660000

Informace

Kontakt

Google search

Kategorie

Archiv

STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR

CBDB.cz – Databáze knih a spisovatelů, knihy online