Wuwejův zápisník

Pardubický kraj v proměnách času

05.05.2016 21:08, Wu | knihy | komentáře -

obálka Pardubický kraj v proměnách časuObrazová publikace, kterou vydalo Evropské vydavatelství ve spolupráci s Pardubickým krajem, vizuálně konfrontuje minulost a současnost některých staveb nebo atraktivních míst.

Prochází jednotlivé okresy, každý z nich je uvozen pětijazyčným povídáním o jeho zajímavostech či specifikách, pak už následují fotografie – na každé dvojstránce je vlevo archivní snímek, napravo snímek současný. Doprovází je kratičký odstavec s popisem, taktéž v pěti jazycích.

Pardubický kraj v proměnách času, str. 20-21

Hned po pár stránkách si ale všimnete prvního nedostatku. Stará vyobrazení nemají uvedený rok, ze kterého pocházejí! Takže když vidím, že pardubickému zámku chyběla střecha na věžičce a celkově byl zchátralý, nemám ani rámcově představu, kdy to tak mohlo být. Někdy za posledních asi tak 130 let.

Druhá věc, co knize chybí, je podrobnější komentář, alespoň s ohledem na již zmíněnou konfrontaci staré a nové podoby. Detail ke změnám, které proběhly a které vidíme.

Pardubický kraj v proměnách času, str. 90-91

Zámek Seč je jako nový, ale když se podíváte pořádně, po rekonstrukci ho kus chybí. Škoda, že si nepřečtu proč.

Knihou se listuje krásně, současné fotky (fotografů Tomáše Kubelky, Miloše Spáčila a Luďka Vojtěchovského) jsou esteticky na výši. Kvůli zmíněným nedostatkům je ale kniha degradovaná jen na propagační příručku kraje a jeho oprav převážně z evropských dotací. Lze jen pokývat, že změny jsou k lepšímu, ba úžasné – ale stačilo málo a kniha mohla být mnohem lepší.

Evropské vydavatelství, Pardubice 2015, ISBN 978-80-905984-1-6

12345
1462475280000

Hodnocení hvězdičkami používá jako prevenci
opakovaného kliknutí anonymní cookie.
Pokud s tím nesouhlasíte, neklikejte.
Další podrobnosti k cookies zde.

Informace

Kontakt

Google search

Kategorie

Archiv

STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR

CBDB.cz – Databáze knih a spisovatelů, knihy online