Kniha má podtitul „The Art of Magic in the Information Age“ neboli „Umění magie ve věku informací“ a popisuje, jak s magií pracovat ve světle moderních poznatků. Už samotné její chápání je tomu přizpůsobené – autor vysvětluje, jak paradigma určuje pohled na svět (vědecké poskytuje modely, použitelné k vysvětlení a předvídání jevů), a že každý mág potřebuje být schopen udržovat jich více a přecházet mezi nimi. K vysvětlení magie nabízí čtyři (přebírá je od chaos mága Fratera U:.D:.): The Spirit Paradigm, The Energy Paradigm, The Psychological Paradigm a The Information Paradigm. Každé z nich vysvětluje jiné části jevů a umožňuje jiné magické zásahy. Vše je to mentální hra – ale s přesahy do reality.
Zamlouvá se mi jeho realismus, ani magická paradigmata nedefinuje v rozporu s vědou:
„Většina mágů má vzdělání na úrovni střední školy ve fyzice, chemii a příbuzných předmětech, a tak mě pokaždé překvapí, když mluví o magické energii – jako by snad něco takového existovalo. Energie je samozřejmě užitečný symbol, ale je absurdní říkat, že existuje jakási dosud neobjevená energie s úplně jiným charakterem než mají všechny ty, které známe. Stejně tak je absurdní tvrdit, že je zodpovědná za magii.
Na druhou stranu, v každém člověku je ‚energie‘ obrazná. Ta, která nás ráno dostane z postele, pomůže nám vykonat každodenní úkony a zodpovídá i za naše sny. Není to energie doslovná, je to symbol pro sílu – a my můžeme využít magii k jejímu přesouvání, proměnám a zužitkování.“ (str. 29)
I vysvětlení tarotu nebo jiných věšteckých metod zůstává nohama na zemi:
„Občas se někdo ptal, jestli náhodou neidentifikuji vzor v jakémkoliv náhodném řetězci symbolů a pak prohlásím, že odráží můj život. Bezpochyby. Na tarotových kartách nebo jejich rozložení není nic magického. Žádná nadpřirozená síla nemanipuluje s kartami, a pochybuji, že já sám nevědomě vybírám karty a řadím je během míchání (i když tohle zní jako užitečná schopnost, zejména při pokeru). Karty samy o sobě mohou být náhodné, ale vzory, které vybírám, jsou ovlivněné vnějšími silami. Vzor, který vnímám, je zpráva od vesmíru. Vnímám tento konkrétní vzor a žádný jiný ze všech možných, protože právě to je ta zpráva. Ostatní vzory jsou šum.“ (Str. 158)
K obsahu:
V každé kapitole jsou kromě samotného textu také pečlivě popsaná cvičení, z nichž se dozvíte minimálně to, jak se postmoderní magie praktikuje (pokud je nebudete opravdu dělat). Následují ještě dodatky (místo pro praktikování, ukázka protokolu pro záznamy výzkumů), studijní otázky, slovníček a komentovaná použitá literatura.
Znalci chaos magie jsou jsou ke knize poněkud skeptičtí (Pavel Cody Ungr, Jozef Karika), ale pokud bych se já jako laik někdy pustil do praktikování magie, bylo by to podle této knihy. Vyhovuje mi její pojetí paradigmat, vysvětlení fungování tarotu nebo astrálního cestování, její modernost. Jen bych si ji koupil v češtině, protože v době mezi nákupem (2009) a přečtením (2015) už vyšla v Gradě pod názvem „Chaos magie“.
nakladatelství Llewellyn Publications, St. Paul, Minnesota 2005, ISBN 0-7387-0663-9, cena 249 Kč (přes Avalonii blahé paměti)
Hodnocení hvězdičkami používá jako prevenci
opakovaného kliknutí anonymní cookie.
Pokud s tím nesouhlasíte, neklikejte.
Další podrobnosti k cookies zde.