Wuwejův zápisník

John D. Barrow: 100 důležitých věcí, které nevíte

24.01.2016 23:47, Wu | knihy | věda | výběr z knih | komentáře -

obálka 100 důležitých věcí, které nevíteJedním z podnětů pro spsání knihy byl i projekt Matematika pro třetí tisíciletí, který autor řídil v Cambridge. Jeho cílem bylo ukázat, že matematika „má co říci k většině věcí ve světě, který nás obklopuje“. Ve spojení se zájmem o podstatu a vysvětlení věcí kolem nás vznikla přímo unikátní směs krátkých textů. Je to směs nesourodá, od zajímavostí a paradoxů až po silně pragmatická použití, jedno ale všechny články spojuje – pokaždé přinášejí nějaké překvapení.

Víte proč jsou stožáry elektrického vedení složené prakticky jen z trojúhelníkových tvarů? Protože i při nepevném, protáčejícím se spoji, je to tvar pevný a neměnný a přesně to takový stožár potřebuje.
O opicích, sepisujících na stroji Shakespera, už jsem tu psal.
Tohle je vysloveně z praxe – proč je ta druhá fronta vždycky rychlejší? No protože ta pomalejší je delší a tudíž v ní statisticky vzato bývá víc lídí a je tedy pravděpodobnější, že jsme v ní i my. U mě je to například pravděpodobnost hraničící s jistotou.

A tak pořád dál – řetězovka, pravděpodobnosti kolem sbírání karet, sázky na dostihy, odhad maxima ve skoku do výšky, důležitost povrchu těles, simulovaný život, několik nebezpečí sportovních vyřazovacích systémů (jak může vyhrát slabší tým), hledání předlohy pro Jamese Moriartyho ze Sherlocka Holmese, jaký tvar musí mít veletoč na horské dráze, aby vozík nevypadl, poctivé házení nepoctivou mincí...

Ještě jedna citace z nejostudnějšího fotbalového zápasu mezi Grenadou a Barbadosem v Karibském poháru 1994. Pořadatelé tehdy zavedli pravidlo zlatého gólu (gól v prodloužení se počítá za dva body a zápas končí), kromě toho také platí, že se prodlužuje při nerozhodném výsledku. Pro postup potřeboval Barbados zvítězit o dva body. Když Grenada snížila náskok na 2:1, mohl sice Barbados ještě postoupit, kdyby stihl dát gól, ale:

Bylo snazší zaútočit na vlastní branku a dát si vyrovnávací vlastní gól ve prospěch Grenady, protože pak mohl Barbados vyhrát v nastaveném čase zlatým gólem, jenž by se počítal za dva – a tak postoupit (...). Tohoto úkolu se Barbados s úspěchem zhostil tři minuty před koncem, kdy vsítil vlastní branku a upravil stav na 2 : 2. Grenada si uvědomila, že když bude skórovat (do kterékoliv branky!), vyhne se prodloužení a postoupí, a tak zaútočila na vlastní branku s cílem dát rozhodující gól, jenž by ji bodovým rozdílem poslal do závěrečné části soutěže. Ale Barbados začal zuřivě bránit soupeřovu branku, aby nedovolil Grenadě skórovat, a vynutil si tak prodloužení. V něm pak barbadoští soupeře překvapili útokem směřujícím tentokrát na jeho branku a zaznamenali vítězný zlatý gól hned v úvodních pěti minutách.“ (Str. 172)

Je to naprostá všehochuť – a naprosto fascinující! Tuhle knihu musíte mít.

nakladatelství Dokořán, Praha 2013, ISBN 978-80-7363-348-6, cena 350 Kč

12345
1453675620000

Informace

Kontakt

Google search

Kategorie

Archiv

STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR

CBDB.cz – Databáze knih a spisovatelů, knihy online