Wuwejův zápisník

Timur Vermes: Už je tady zas

08.08.2014 00:17, Wu | knihy | komentáře -

obálka knihy Timur Vermes: Už je tady zasKniha Timura Vermese vítězí v žebříčcích prodejnosti, po blozích se na ni šíří pochvaly a tak jsem ani já neodolal a pořídil si ji.

Zápletka je jednoduchá – na staveništi v Berlíně se jednoho dne probere Adolf Hitler. Je ve své uniformě, neví jaký je rok, netuší, jak se do této doby dostal ani co by měl dělat. Pouze jeho vůdcovská sebejistota, jeho myšlenky a představy jsou stejné a tak velmi brzy získá pozornost okolí. Všichni si myslí, že je skvělý imitátor a že se uplatní v některé z talkshow nebo v humoristických pořadech.

Jemu ovšem dělá potíže to pochopit a navíc má spoustu práce se současným světem, s televizí, z níž se valí pro něj nepochopitelná záplava banalit namísto výchovných a propagandistických pořadů, zápasí s neznámými zkratkami i s principy fungování společnosti.

Toto tvrzení mimochodem hlásala naprosto identickým způsobem celá řada obchodů. Jejich jména by si žádný soudný člověk nedokázal zapamatovat, všechny však patřily do jedné skupiny s názvem W.W.W. Mohl jsem pouze doufat, že se za ním v konečném důsledku skrývá moderní označení naší staré dobré organizace Radostí k síle. Na druhou stranu bylo zcela nepředstavitelné, že by tak chytrý člověk jako Robert Ley vymyslel něco, co zní jako koktání nezralého člena Hitlerjugend.“ (Str. 73)

Recenze knihu popisují jako mrazivou, čtivou, místy komickou a k zamyšlení vyzývající. Já jsem z ní měl, tedy jen z prvních devadesáti stránek, spíše dojem křečovitosti. Ne zděšení vyvolávající pohled do hlavy fanatika, který rozpoutal druhou světovou válku, ale nepřekvapivý pohled na to jak si dnešní člověk myslí, že by se onen fanatik orientoval. Cíleně zkreslující názory na věci důležité pro nás, viz třeba v ukázce zmíněné www.

Autenticky na mě působily jen spontánní hádky a přednášky, ohnivé diskuze do nichž se pouštěl při různých příležitostech, třeba při návštěvě televizního studia.

Timur Vermes Hitlera studoval, na rozdíl ode mne, a tak to jsou jistě jen mé dojmy – ale knihu jsem nedočetl a číst nebudu.

nakladatelství Argo, Praha 2013, ISBN 978-80-257-0966-5, cena 398 Kč

12345
1407449820000

Informace

Kontakt

Google search

Kategorie

Archiv

STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR

CBDB.cz – Databáze knih a spisovatelů, knihy online