Wuwejův zápisník

Slovo zkřenčelý

11.02.2012 00:21, Wu | čeština | komentáře -

Zkřenčelý znamená zkřehlý, drobící se a strukturu pozbývající. Zpuchřelý. Slyšel jsem ho použít u dřeva a také u brambor, jinde ne. Nevím ani jaké nářečí to je - ale na internetu jsem zmínky našel. V časopise Naše řeč, v čísle 6-7, ročníku 18 (1934) v článku mapujícím formanskou mluvu románu Josefa Jahody Slunce.

Cit. „Starého člověka chtivého ženitby nazývají zkřemčilým partykou (240); slovo to je patrně shodné s adjektivem zkřenčelý, skřenčilý (o dřevě, o ovoci) ‚zpuchřelý‘ (k slovesu křenčeti).

Protože Josef Jahoda se podle Wikipedie narodil v Německém Brodě a i děj románu je situován do téhož města, soudím, že slovo může pocházet odněkud z Vysočiny - ale slyšel jsem ho i v západních Čechách.

Další internetová zmínka je ze slovníku neologismů, heslo zkřenčelý, cit.:

Na komunistickou odnož nemůžeme roubovat demokratické ušlechtilé výhonky. Možná můžeme, ale porostou tak, jak to zde momentálně ve státě vypadá. Bude to zkřenčelé dřevo a jablíčka možná vybarvená, ale notně kyselá.

Význam odpovídá, ale jak je patrné z předchozí citace, neologismus to rozhodně není. Co vy, znáte tohle slovo, setkali jste se už s ním?

12345
1328916060000

Informace

Kontakt

Google search

Kategorie

Sledujte také

Archiv

STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR

CBDB.cz – Databáze knih a spisovatelů, knihy online