Wuwejův zápisník

Milan Calábek: Satori ve Zlámané Lhotě

29.07.2011 23:34, Wu | knihy | komentáře -

obálka knihy Milan Calábek: Satori ve Zlámané LhotěMilana Calábka si pamatuji z televize; krátce po revoluci se objevil v nějakém pořadu, mluvil o síle mysli a ukazoval, že nůž, puštěný z výšky na břicho, se při správném naladění odrazí. Tehdy mě to zaujalo, zrovna jsem se dostával do období zájmu o jevy esoterické, jako je chození po žhavých uhlících, levitace tibetských mnichů apod. Pak se ale autor z médií vytratil a vícekrát jsem se s ním nesetkal.

Podle profilu na stránkách centra Mandala pracoval Milan Calábek původně jako dramaturg a režisér ve velkých divadlech; poté co takzvaně „přežil svoji smrt“ zcela změnil svůj život, začal se zabývat léčitelstvím, buddhismem, esoterikou, po revoluci založil zmíněné centrum Mandala a v roce 1997 vytvořil Univerzitu Nové doby, kde mimo jiné i sám přednáší.

Básně, krátká čtyřverší, jsou věnované duchovnu a některé jsou opravdu trefné, Milan Calábek zjevně ví, o čem mluví. O duchovním pokroku:

Všechny zdi, o něž
si hlavu rozbíjím,
jsou
v mé hlavě. (Str. 51)

Zdá se ti strašný svět?
Vidíš v něm sebe.
Nežije v pekle jen,
kdo vzdal se nebe. (Str. 84)

O tvrdosti, dobru a zlu:

Žádná pěst
není
tak tvrdá
jako srdce. (Str. 22)

Bojem
nejen
dobro
sílí. (Str. 55)

Realita není jen krásná a poetická, má také odvrácenou tvář - ale i to se v básních projeví, autor se silnějších slov nebojí a účinek veršů je o to větší:

Kohopak jsme to vyhnali z chrámu
v pochcaném bezdomovci,
aby nás utrpením svým
nerušil při modlitbách k Němu? (Str. 20)

Živého Krista jsme z chrámu vyhnali,
aby na ulici chcípl jak pes
a my dál vesele do dřevěné prdele
mu mohli lézt. (Str. 21)

Sbírka je výborná, připomínku mám jen jednu - podle podtitulu jsou to „Paběrky z let 1979-1989 a z konce roku 2009“, ale přesná datace chybí. Docela by mě zajímalo z které doby jsou které básně, jak mapují autorův život a jeho duchovní cestu.

nakladatelství Eminent, Praha 2010, ISBN 978-80-7281-409-1, cena 169 Kč

12345
1311975240000

Informace

Kontakt

Google search

Kategorie

Archiv

STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR

CBDB.cz – Databáze knih a spisovatelů, knihy online