Wuwejův zápisník

Rudolf Pecinovský: Java 5.0

08.03.2007 20:41, Wu | knihy | počítače | komentáře -

Rudolf Pecinovský: Java 5.0Pár měsíců po uvedení Javy 1.6 (6.0) a skoro dva roky po verzi 1.5 (5.0) se konečně vrhám do studia nových rysů jazyka. Zní to divně, být takhle pozadu, ale v reálném světě se trendy nenásledují zdaleka tak rychle, jak to vypadá v časopisech, online konferencích nebo v jiných médiích.

V reálném světě se s mobilem telefonuje a posílají SMS - nefotí se, MMS je jen nějaká zkratka a Internet přes mobil moc složitá zábava.

V reálném světě se ve firmách používají Windows 2000, ačkoliv na trhu už je jejich následník pomalu střídán následníkem svým, protože je to odladěné, zavedené a každý upgrade přináší rizika a náklady.

A v reálném světě se také může zůstávat u Javy 1.4, protože na ní toho běží tolik, že pouhá kontrola všech aplikací přesahuje časové možnosti. Doma 1.5ku samozřejmě mám, jenže tam jsem toho - kromě generátoru blogu - moc nenapsal, takže nezbývá, než studovat "nasucho".

Obsah knihy nemá smysl reprodukovat, nové rysy jazyka najdete ve spoustě článků, takže zmíním jen dva postřehy k formě:

  • čeština (diakritika) ve zdrojových kódech příkladů na mě působila rušivě. Ve skutečných aplikacích diakritika ve zdrojovém kódu nemá co dělat, protože přináší problémy při kompilování na různých platformách. Vím, že autor připravil i verzi bez diakritiky ke stažení, ale v knize ty háčky a čárky jsou.
  • Snaha o české výrazy by se neměla odchylovat od zavedených obvyklostí (str. 133, "usměváčci", když "smajlík" už docela zdomácněl)

Jak vidno, jsou to jen prkotiny; celkově jsou nové vlastnosti Javy podané velmi přehledně, srozumitelně a prakticky.

12345
1173382860000

Hodnocení hvězdičkami používá jako prevenci
opakovaného kliknutí anonymní cookie.
Pokud s tím nesouhlasíte, neklikejte.
Další podrobnosti k cookies zde.

Informace

Kontakt

Google search

Kategorie

Archiv

STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR

CBDB.cz – Databáze knih a spisovatelů, knihy online