Wuwejův zápisník

Luciana Littizzetto: Princezna na hrášku

21.10.2005 19:37, Wu | knihy | komentáře -

Sbírka krátkých kapitolek, spíš fejetonů. Evidentně vycházely na pokračování v některém z časopisů, nahrává tomu i délka - téměř všechny zabírají stránku a půl. Výjimek je málo, jedna z nich je typologie žen srovnáním se zeleninou, ale o tom později.

Témata jsou nejrůznější, ovšem většina se točí kolem vztahů, mužů, žen a běžného života. Nejbližší srovnání z našich končin jsou články Hanky Kousalové v časopise Šťastný Jim. Nebo Story. Teď nevím. Ne že by na tom záleželo. Jen styl se od Kousalové liší, je poněkud ... kousavější a sarkastičtější. Autorka se bezostyšně strefuje do všech včetně sebe, nestydí se použít hovorové nebo hrubé výrazy, pod povrchem však cítíte křehkou citlivost a nevšední pozorovací talent:

"Molly ... jde na trh, postaví se tam na číhanou jako káně myšilov, chladnokrevně zaměří svoji kořist a obratným pohybem dravce se zmocní skvělé příležitosti. I já se postavím na číhanou, ale pak mě zmerčí prodavač, zmocní se on mě a ukáže mi, zač je toho loket.".

Zmíněná typologie žen dle zeleniny mě zaujala originálním pojetím a hraním si s výrazy; skoro všechna popisná slova, u zeleniny normální, dodávají popisu člověka komické asociace. Posuďte sami: "Mrkvová žena ... V životě už leccos viděla, Nechtěla by dopadnout jako některé její pečené, vařené či dušené kolegyně. Aby se oddala ve vší své dobrotě, je nutné z ní láskyplně seškrabat všechny životní ohavnosti. Vytrváme-li a zadaří se nám jí nakrouhat srdce, je z ní hotová lahůdka. Mrkvová žena se snadno opaluje a nemá žádné dioptrie. Nenechte ji příliš dlouho plát, než se na ni lačně vrhnete. Převařená bývá neslaná nemastná.".

Jako celek lze knihu jen doporučit, pobavíte se a nahlédnete do životního postoje jedné ze známých italských osobností. Luciana Littizzetto je totiž kromě spisovatelky také scénáristka, kabaretistka, zpěvačka, herečka a komička.

12345
1129916220000

Informace

Kontakt

Google search

Kategorie

Archiv

STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR

CBDB.cz – Databáze knih a spisovatelů, knihy online