Wuwejův zápisník

Není všechno tak, jak se píše (J.Pettigrewová: Čaj)

10.03.2005 09:31, Wu | knihy | komentáře -

Ke čtení jsem přistupoval s mírnou nedůvěrou, protože u podobných "superextra" obrázkových publikací na křídovém papíru je papír většinou jediná kvalitní věc (a nepraktická, protože se leskne). Konalo se ale milé překvapení, kniha je velmi fundovaná, zvlášť mě zaujala precizní historie čaje. Takže knihu jako takovou doporučuji. Další recenze na loptár.cz.

O tom ale psát nechci; do očí mě totiž udeřila odlišnost kapitoly o pití čaje v Čechách. Stylem naprosto neodpovídá ostatním kapitolám, je příliš nadšená a megalomanská (volně cit.: ... čajoví odborníci z celého světa se sjíždí do Čech, aby zde studovali fenomén čajoven ...). Rétorika napovídá něco o Milcích čaje, kterým překladatelka děkuje za odbornou korekturu. Také přehled čajoven na konci knihy zcela nenápadně zahrnuje snad všechny Dobré čajovny... A tak jsem neodolal a napsal otázku do nakladatelství.

A opravdu, odpověď editora mi moje podezření potvrdila. Kapitola o pití Čaje v Čechách byla doplněna až při překladu, stejně jako přehled čajoven. Na svůj údiv nad nepřítomností komentáře o provedených zásazích jsem se dozvědel, že úpravy a doplňky textů jsou běžnou praxí (budiž), a že doplněk tak malého rozsahu se neuvádí (Celá kapitola je malý rozsah? To snad ne.).

Takže pozor! Dávno vím, že není všechno pravda co se píše. Jenže on to třeba nenapsal ani autor knihy...

12345
1110447113

Informace

Kontakt

Google search

Kategorie

Sledujte také

Archiv

STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR

CBDB.cz – Databáze knih a spisovatelů, knihy online