Wuwejův zápisník

Petr Bakalář: Manuál moderního nonkonformisty

Čtěte od konce stránky, nejnovější komentář je jako první.
Podívejte se také na pravidla pro komentáře.
V textu komentáře můžete použít formátovací znaky * (tučné písmo) a _ (kurziva). Uzavřete jimi text zleva a zprava, naformátuje se automaticky.
Můžete také vkládat Emoji.
Pro odběr komentářů k tomuto článku jako RSS použijte tento odkaz.

(požadováno)
(jen osobní / nekomerční)
(ochrana proti spamu)

Zaškrtnutí způsobí, že budete mít předvyplněné údaje (nick, mail, ...) ve formulářích. Řešení je založeno na cookies, zaškrtnutím souhlasíte s jejich použitím. Souhlas můžete kdykoliv odvolat kliknutím zde.
Wu
2023-01-16 19:45:03
Ano, je to zprofanovaný termín, jak si teď čtu Veselého racionalistu, tak nějak automaticky považuju za zdravý rozum přísný racionalismus. Zatímco ve veřejné diskuzi se tím často míní rozum selský, a to ještě v podobě, jak se to zrovna komu hodí.

Vámi míněný komplex idejí - je to totéž co ideologie? Nebo spíš nižší stupeň komplexnosti?
A. P.
2023-01-14 19:17:34
Wu
2023-01-14 18:52:26
To je vážně zajímavé téma. V první chvíli jsem chtěl oponovat, že tohle hardcore ezo není kontrariánství, jenže pak jsem nepřišel na žádný důvod proč by být nemělo. Je to odpor proti většině, mocenský rozměr tam je taky...
(Ale nevybavuju si, jestli to tam nějak B. specifikuje. Spíš ne, tohle bych si zapamatoval. Přesvědčit se teď nemůžu, knížku jsem půjčil jednomu kontrariánovi ve svém okolí :D).

Snad jen že je to taky vzpoura proti zdravému rozumu. Hmm, vlastně bychom to mohli rozšířit na celou dezinfo scénu. To je kontrariánství taky, i když značně pokleslé.
Musím se k té knížce vrátit.
A. P.
2023-01-14 18:19:25