Wuwejův zápisník

Benjamin Kuras: Sekl se Orwell o dvacet let?

Čtěte od konce stránky, nejnovější komentář je jako první.
Podívejte se také na pravidla pro komentáře.
V textu komentáře můžete použít formátovací znaky * (tučné písmo) a _ (kurziva). Uzavřete jimi text zleva a zprava, naformátuje se automaticky.
Můžete také vkládat Emoji.
Pro odběr komentářů k tomuto článku jako RSS použijte tento odkaz.

(požadováno)
(jen osobní / nekomerční)
(ochrana proti spamu)

Zaškrtnutí způsobí, že budete mít předvyplněné údaje (nick, mail, ...) ve formulářích. Řešení je založeno na cookies, zaškrtnutím souhlasíte s jejich použitím. Souhlas můžete kdykoliv odvolat kliknutím zde.
Wu
2022-09-14 21:12:36
Ke Kurasovi - a dobrou polovinu z jeho knih mám nakoupeno v zásobníku, takže jistě ještě budeme mít příležitost k diskuzi :). Že dochází k omezování svobod, ztrátě hodnot a tradic nezpochybňuji. Vadí mi zvolená forma a zkreslující argumentace, ale to jsem popsal v článku.

Mimochodem, Soumrak bílého muže jsem četl: https://blog.wuwej.net/2019/02/14/benjamin-kuras-soumrak-bileho-muze.html
Mungo
2022-09-14 15:33:08
Jen tak stručně - jak jste psal: "_téma se nedá dostatečně probrat v komentářích_".

V odkazovaném Daily Mail je i diskuze
(Q: How many young Britons are actually British? A: 91%) ovšem to, že jsou Britové může znamenat jen státní občanství (věk nad 18 let, beztrestnost, 5 let trvalého pobytu / 3 roky u manželů, znalost jazyka a reálií) ... a mezi klasifikované reálie zcela jistě nepatří klasická hudba a její současné osobnosti (Benedetti, Rattle, Elgar - houslistka, dirigent, skladatel) ...

hydrogenuhličitan sodný ... to je ještě dobré - v UK by se ptali na "sodium bicarbonate". České dokonalé chemické názvosloví s českými názvy prvků a koncovkami podle mocností / oxidačních čísel doplácí na všude přítomné anglicismy: z kysličníků jsou oxidy, z louhů hydroxidy, ne cukry, ale sacharidy ...

...vzdělání, tak ano, přiměřeně redukovat, ... rozhodně se nepřichází o nepostradatelné ...
Jo. Přiměřeně, přiměřeně ...
Jen tak namátkou jsem koukl na fyziku z vašeho odkazu na upravený RVP a nemyslím si, že odstranit výstup "žák využívá Ohmův zákon pro část obvodu při řešení praktických problémů" je to pravé ořechové - ale to je určitě profesionální deformace.

Benjamin Kuras napsal Orwella v roce 2003 a je to plodný autor, má od té doby na kontě nejméně 20 dalších knih, včetně Soumraku bílého muže.
Nelze popřít, že omezování svobod, ztráta tradic i hodnot je aktuální skutečností.
Wu
2022-09-13 21:24:43
Co se týče vzdělání, tak ano, přiměřeně redukovat, současné množství není udržitelné (sleduju to dlouhodobě a zblízka), žáci musí umět dohledávat, posuzovat, používat. Poslední RVP s vyznačením škrtnutého učiva zde: https://www.edu.cz/rvp-ramcove-vzdelavaci-programy/ramcovy-vzdelavacici-program-pro-zakladni-vzdelavani-rvp-zv/
doporučuju prohlédnout, rozhodně se nepřichází o nepostradatelné (byť samozřemě každý obor křičí).

K rozdělení na jádrové a rozšiřující učivo v další plánované změně neumím nic říct, návrhy si pročtu. Pokud by předmětem zkoušení bylo jen jádrové učivo a rozšiřující by bylo k dispozici nadaným, tak proč ne.
Wu
2022-09-13 21:07:24
Díky za odkazy k sondáži. Takže to nebyl výzkum Classic FM rádia, ale online dotazník Primephonicu. V článku DailyMail mě zaujalo pár drobností.

Třeba věková rozmezí, všechna 16+ nebo 18+. To znamená, že už jsou nějaký rok pryč ze základního vzdělání, a pokud si ke klasické hudbě nenašli vztah, bude pro ně Mozart jen jméno, které slyšeli jednou. Je to asi podobné, jako kdybychom se ptali na hydrogenuhličitan sodný. Kolik by vědělo, co to je?

To rozmezí je u různých zajímavých odpovědí různé, jak to teda vlastně rozdělovali?

Také mě zaujala věta pod obrázkem "Seventy per cent of 18 to 34-yearolds questioned said they had never heard of the 18th Century Austrianborn composer, widely regarded as one of the world?s greatest musicians. "

Jestli byla otázka položená takhle, tak to je sakra rozdíl proti otázce "Znáte Mozarta?".

( Taky se ptali na Benedetti, Rattle, Elgara... nu, u mě vzdělání zjevně také selhalo. )

Takže intenzivně hledám ten průzkum... Ale kde nic, tu nic. Ještě tady je jiná verze https://www.pressreader.com/uk/bbc-music-magazine/20191224/281633897130198

Poslední stopa je blog Primephonicu, ten je už sice s celou firmou zrušený, ale proklikávám Webarchiv.
(...)
Průzkum jsem tam našel jiný:
https://web.archive.org/web/20200812013512/https://blog.primephonic.com/how-classical-music-listening-could-double-in-the-us

a vedlo ho YouGov. Takže hledám u nich.
(...)
ale marně.

To co jsem našel výše, ty potenciálně značně různé otázky, mě ale přivedly k ještě větším pochybnostem než jsem měl před pátráním.
Mungo
2022-09-13 18:57:40
Mungo
2022-09-13 18:40:21
Wu
2022-09-12 22:21:35
No jo, vlastně. Díky za opravu!
(já jel v kazetách a pak na FM plus :))
A. P.
2022-09-12 22:14:29
Wu
2022-09-12 19:13:00
Vezmu to jenom stručně, protože tohle téma se nedá dostatečně probrat v komentářích a navíc si nemyslím, že je nějaká šance se navzájem přesvědčit (to nemyslím nijak zle, jen vidím pevná východiska na obou stranách).

proč je klasická hudba exotické téma - za exotické téma ho považuju v kontextu celého vzdělávání. Jistě, v rozhlase bývala slyšet, protože byl rozhlas jeden a zařazoval celé spektrum. Dnes je slyšet taky, ale na specializovaných stanicích. Ve škole se probírá (tedy u nás, nevím jak v Anglii), ale jak je učivo košaté a neúměrně rostoucí, jsou věci důležité a méně důležité. Klasická hudba je žákům málo ku prospěchu, není srozumitelná a nedivím se, že nevědí.

(Proč je klasická hudba inherentně rasistická s dovolením číst nebudu, nemusím číst každý blábol. Jestli tím chtěl autor říct, že je to hudba bílých Evropanů, tak se to dá napsat normálně.)

Classic FM - ok, chápu. Pořád to ale neznamená, že jeho "sondáž" je vědecký průzkum se vším všudy (pokud by byl, nepochybuji o tom, že by to Kuras zmínil). Koho se ptali? Bylo to reprezentativní vzorek populace? Atd.

školství - ne, není přizpůsobení nejnižšímu. Školství sleduju dlouhodobě (viz https://blog.wuwej.net/categ-skolstvi.html), všechny reformy, rámcové i školní vzdělávací programy, a nic takového tam není. Redukce učiva ve prospěch kompetencí je správný směr, nikdy není možné pokrýt všechno. Ani inkluze není přizpůsobení nejnižšímu.

Nepovinná maturita z matematiky také není indikátor přizpůsobení nejnižšímu. Ostatně, když jsem maturoval já, taky nebyla povinná, a to je pěkných pár let. Navíc, maturita, to je střední škola, tam už se řeší specializace - vážně by se měla odříznout část populace od možnosti dál se vzdělávat?

Matematika, jasně, logika. Fyzika, jasně, porozumění světu. Proč ne chemie? Je kolem nás a důležitější! No a informatika, o tom by neměla být žádná diskuze. A angličtina, bez ní se přece nedá nakouknout za obzor. A zeměpis, abychom se za obzorem neztratili. A dějepis, abychom neopakovali chyby! ... Kdepak, tudy cesta nevede, u maturity už bych obory nepředepisoval, i tohle je až až.
Mungo
2022-09-12 15:50:46
"... klasická hudba je exotické téma..."
Proč je klasická hudba exotické téma? Pamatuji, že v rozhlase bývalo slyšet klasickou hudbu, žáci se zúčastňovali výchovných koncertů (oblíbený způsob ulití z výuky - ještě lepší byl povinný film).
Dnes mainstream hraje nečitelný anglosaký pop, bez melodie a bez nápadu, vše na jedno brdo. Je to nepochybně tím, že jsem stará konzerva. Hudba je věc generační - každý se identifikuje s hudbou svého mládí a na této úrovni se zafixuje. Na seznamu nejstahovanějších písní Spotify (List of most-streamed songs on Spotify,
https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_most-streamed_songs_on_Spotify) jsou zejména skladby publikované po roce 2000 a pro sebe nevidím nic zajímavého, snad jedině Queen - Bohemian Rhapsody (1975).
Ostatně symfonické orchestry hrají s úspěchem soundtracky k filmům, považované za klasiku (John Williams měl letos 90 let).
V dnešním USA je klasická hudba považována za rasistickou ... to je to "kvílení bílého muže" ...
It?s Time to Let Classical Music Die ... Classical Music is Inherently Racist
https://newmusicusa.org/nmbx/its-time-to-let-classical-music-die/


..."sondáže britského rádia Classic FM"...
Classic FM (https://www.classicfm.com/) není jen tak nějaké rádio - je to celosvětově nejposlouchanější stanice tohoto žánru - téměř 6 milionů posluchačů a letos slaví 30 let. Dělá záslužnou práci v propagaci klasické hudby, pořádá koncerty, vydává CD alba. Bohužel od té doby, co Classic FM převzal Global, musí ještě více vydělávat, takže se reklamy zařazují ne každou půlhodinu, ale každých 20 minut ...
V ČR je jediné žánrově podobné rádio - Classic Praha (https://www.classicpraha.cz/)

..."cílem žádných změn školství není přizpůsobení nejnižšímu"...
Nevím - připadá mi to tak. Maturita z matematiky není povinná - Cermat říká (https://maturita.cermat.cz/menu/maturitni-zkouska): "Ve společné části se žáci přihlašují ke 2 povinným zkouškám. Všichni žáci konají povinně zkoušku z českého jazyka a literatury. V rámci druhé povinné zkoušky mohou volit mezi zkouškou z cizího jazyka, nebo matematiky (pro žádný obor vzdělání tedy není zákonem stanovena povinnost maturovat z matematiky)."
Osobně bych tam viděl rád také fyziku, ale to jsou všechno dnes zjevně nepotřebné obory.