Wuwejův zápisník

J. R. R. Tolkien: Silmarillion

Čtěte od konce stránky, nejnovější komentář je jako první.
Podívejte se také na pravidla pro komentáře.
V textu komentáře můžete použít formátovací znaky * (tučné písmo) a _ (kurziva). Uzavřete jimi text zleva a zprava, naformátuje se automaticky.
Pro odběr komentářů k tomuto článku jako RSS použijte tento odkaz.

(požadováno)
(jen osobní / nekomerční)
(ochrana proti spamu)

Zaškrtnutí způsobí, že budete mít předvyplněné údaje (nick, mail, ...) ve formulářích. Řešení je založeno na cookies, zaškrtnutím souhlasíte s jejich použitím. Souhlas můžete kdykoliv odvolat kliknutím zde.
sax
2021-01-10 22:02:49
Wu
2021-01-06 00:06:48
A.P. nijak jsem nestudoval teorii, vycházm jen z toho co jsem odpozoroval jako jednotící prvek u fantasy (u sci-fi je to jasné, tam je vědeckost v názvu). Samozřejmě tam budou nějaké hraniční oblasti...
Ale ano, myslím si, že to takhle jednoduše rozlišit lze (pro jednoduché potřeby a hrubým sítem, samozřejmě).
Star Trek ani Star Wars neumím posoudit, ani jedno jsem neviděl.
Verneovky samozřejmě! :)
(tohle jste viděl? https://blog.wuwej.net/2019/01/30/ondrej-neff-jules-verne-a-jeho-svet.html )

---

Co se týče vylepšování; sice se říká, že se člověk má inspirovat nejlepšími, ale Tolkien je mimo lidská měřítka :). Jako Demiurg stvořil svět s nesmírnou hloubkou.

A to Vaše rozpracování kousku mýtu - jak to myslíte? Převyprávění? nebo doplnění nových věcí ve starém duchu? Další fragmenty a tak?


Jm ono by to ani zfilmovat nešlo - co by bylo jednotící prvek mezi příběhy? co mezi věky? Tohle prostě musí zůstat Kronikou. Biblí.
Co znamená "oldthink" z hlediska Hollywoodu? (nevím, neznám pojem a jeho kontext)
Jm
2021-01-05 06:51:14
Díky za inspiraci k novému přečtení Silmarillionu, zas po 15 letech nebo tak. Četl jsem ho zatím asi dvakrát, a nepamatuju si z něj nic. Nebyl jsem tehdy schopen se na něj naladit. Možná by to už šlo.

V pop kultuře zůstane už odlišný od Hobita a Pána prstenů, že nebude mít zfilmování, které by mělo ambici věrně zachovat myšlenku a příběh knihy. Z hlediska Holywoodu 2021 je Silmarillion oldthink, odkud je jen krůček ke crimethink.

Když si vzpomenu, jak příznivci Pána prstenů odmítali zfilmování jako neautentické! Zpětně by měli být rádi, že se stihlo ještě před revolucí. Podle pravidel Oskarů by se Pán prstenů od 2024 ani nemohl účastnit soutěže, z důvodu oldthinku.
A.P.
2021-01-04 15:18:24
Ad sax a wu o sci-fi a fantasy
Já na to teda nejsem moc odborník, protože ne že bych tyto žánry úplně odmítal, ale přijímám z toho opravdu jen hodně málo (asi mi vadí, že to má příběh, nebo co), a to jak v literatuře (tam mi zejména vadí rezignace na práci s jazykem), tak ve filmu, ale - myslíte, že lze takhle jednoduše rozlišit sci-fi a fantasy? Když pominu pro mě přijatelné "sci-fi" jako Stopařův průvodce po Galaxii nebo Červený trpaslík, tak pak chápu, že Star Trek je sci-fi (a zároveň pro mě nekoukatelný). Ale třeba (z mého pohledu ještě pitomější) Star Wars - viděl jsem vždy jen kousky, protože jsem to nemohl vydržet, ale připadá mi, že to teda asi je něco jako sci-fi, ale zároveň mi tam leccos přišlo jak fantasy.
Asi nejlepší sci-fi jsou podle mě (určité) Verneovky :-)

Wu a moje mytologicko-korektorská obsese
Bohužel nedávám. Mám sice nutkání, ale to je tak všechno. Udělat něco tak monumentálního jako Tolkien, tedy vlastně zhruba řečeno, vylepšit obě Eddy, to je práce na celej život. A vyžaduje to strašnou sebekázeň. Zvlášť když to má být takhle autentické - mě na tom fascinuje, že on tam "má" i chybějící texty, ztracené fragmenty atd., skoro jako doopravdy ... kam se na něj hrabou Hanka s Lindou.
Takže akorát jsem měl někdy nějaké nutkání , že rozpracuju jen nějaký kousek nějakého mýtu, ale postupem času z toho nutkání zůstala většinou jen nějaká metacitace v jiném textu. Ono hlavně, jakmile jednou člověk začne pracovat, tak je to v háji. Není náhodou, že mám teď na blogu více než roční hiátus. To ne, že bych nic nepsal. Psal, akorát že něco úplně jiného. A to už se pak člověku ani v tom zbytku času nechce. No a covidová distanční výuka to dorazila.
Wu
2021-01-03 19:13:22
sax: to je zajímavé. Třeba jste jen nepotkal takovou, která to prolomí? :)
(ne, to těžko, to už byste dávno věděl)
Když se zamyslím nad rozdílem mezi sci-fi a fantasy, je tu vědeckost versus magie. Může to hrát roli? Vědomí, že sci-fi by se stát mohlo realitou, zatímco fantasy ne?


A.P.: jestliže to máte takto, tak asi budeme víc činností označovat různými adjektivy :). Ano, Tolkien to dělal, a co nemohl prokázat ve svém studiu, to zrealizoval ve své tvorbě.

Dáváte té touze mytologii vylepšovat volný průchod? Co jste třeba dotvořil?
A.P.
2021-01-03 10:52:43
sax
2021-01-02 20:53:10