Wuwejův zápisník

Alena Rašková: Interpretace postavy Josefa Švejka v kontextu české i zahraniční literární vědy

Čtěte od konce stránky, nejnovější komentář je jako první.
Podívejte se také na pravidla pro komentáře.
V textu komentáře můžete použít formátovací znaky * (tučné písmo) a _ (kurziva). Uzavřete jimi text zleva a zprava, naformátuje se automaticky.
Pro odběr komentářů k tomuto článku jako RSS použijte tento odkaz.

(požadováno)
(jen osobní / nekomerční)
(ochrana proti spamu)

Zaškrtnutí způsobí, že budete mít předvyplněné údaje (nick, mail, ...) ve formulářích. Řešení je založeno na cookies, zaškrtnutím souhlasíte s jejich použitím. Souhlas můžete kdykoliv odvolat kliknutím zde.
Wu
2020-09-17 22:25:08
sax
Máte pravdu, je to neřešitelný problém.
Spiklenecky vlastní jen Čechům... možná. Ale nevychovává k němu každá velká byrokracie? Státní moloch, velké korporace, těm všem se nedá čelit jinak než s švekovským postojem.

Díky za odkazovaný text, velmi erudovaný a přitom stále čitelný, budu se k němu vracet. Čtenář je partner, dílo dotváří a aktualizuje, proto některé knihy nestárnou. Dodává ale především kontext či hodnocení, kostra je autorova - proto je jeho váha menší. To ovšem neznamená, že je postradatelný; bez čtenáře není čtení a bez čtení není ani psaní.

A.P.
ad 1 - díky za potvrzení!
ad 2 - no jo, vlastně. V němčině se ta rozdvojenost úplně smaže. Ještě že Švejk je tak silný element, že přežije i takové ochuzení.
sax
2020-09-16 17:52:38
Jeste bych rad upozornil na profesionalni literarne- toreticky (a tedy i narocnejsi) text z dnesniho Argumentu:
http://casopisargument.cz/?p=31561
Tyka se nejen "cteni Svejka", ale je vseobecny a vysoce aktualni.
Motto clanku by mohlo byt takove:
"Řečeno prostě: jestli se do té doby myslelo, že text „končil“ u autora a jemu i „patřil“, nyní je proveden „coming-out“ role čtenářovy: zatímco autor „tvoří“, čtenář s ním aktivně spolupracuje; autor jen „nahazuje“, čtenář si domýšlí, volně interpretuje, a takto, ve vzájemném, vyrovnaném dialogu (a spolupráci) vlastně dílo permanentně oživuje a čte vždy „znovu nanovo“."
A.P.
2020-09-16 08:16:44
sax
2020-09-16 07:09:50