Wuwejův zápisník

Andy Thomas: Konspirace - fakta, teorie, důkazy

Čtěte od konce stránky, nejnovější komentář je jako první.
Podívejte se také na pravidla pro komentáře.
V textu komentáře můžete použít formátovací znaky * (tučné písmo) a _ (kurziva). Uzavřete jimi text zleva a zprava, naformátuje se automaticky.
Pro odběr komentářů k tomuto článku jako RSS použijte tento odkaz.

(požadováno)
(jen osobní / nekomerční)
(ochrana proti spamu)

Zaškrtnutí způsobí, že budete mít předvyplněné údaje (nick, mail, ...) ve formulářích. Řešení je založeno na cookies, zaškrtnutím souhlasíte s jejich použitím. Souhlas můžete kdykoliv odvolat kliknutím zde.
Wu
2019-11-10 22:33:32
Nevím, co na to říct.
Pořád v tom nevidím nic, co by se nedalo informačně zpracovat.
fialka
2019-11-06 22:21:48
Nejdřív k těm příkladům. Vláda (toto označení používám pro zjednodušení) žádného mimozemšťana nepitvala a tudíž žádný film natočit nemohla. Někdo (opět pro zjednodušení) natočil tento film natolik "dobře", že se nedá prokázat jeho falešnost. Obě strany se zakopou na svých pozicích a po několika desetiletích je celý příběh tak zakořeněný, že už nejde vymazat. Vždycky se najde nepatrný kořínek, ze kterého vyroste znovu. Vždycky se najde člověk, který ho připomene ostatním. Je to záhada a dělají s tím pořád ještě tajnosti, tak na tom něco být musí! A vláda s tím opravdu pořád dělá tajnosti a kdyby vydali tlustý spis s popisem podrobné pitvy, byli by konspirátoři přesvědčeni, že ty nejdůležitější stránky chybí. Už je to zacyklené jako "Pes jitrničku sežral".

"Čistá práce s informacemi. " :-) Souhlas. Nic by mě nebavilo víc, jen kdybych nemusela jíst a bydlet.
Není jen jen jedna (oficiální) a druhá (konspirační) strana. I ta oficiální má vícero názorů. A odkud doopravdy pocházejí informace je těžko zjistitelné, opisuje se od starověku. Spoléháme na odborníky - vždyť kdo třeba umí číst latinsky, natož klínopisnou tabulku, aby si ověřil, že překladatel rozuměl tomu, o čem se píše? Spoléháme na vědce - jen za mého života se doporučení ohledně zdravé výživy měnila se zběsilostí klipu a pořád není definitivně jasno. Ani nechci připomínat klimatické změny, kde je situace ještě mnohem horší. Naproti tomu je většina konspiračních teorií nesmyslná už na první pohled a já nepotřebuju být objektivní, vyzobávám si, co mi pasuje. Ty ale chceš systematicky porovnat pravdu/lež, serióznost/fantazii, takže tě to zavalí jako lavina.

Už jen stručně. 1) U konspirací platí pravidlo, že čím složitější řešení, tím jsou konspirativnější. 2) Část konspiračních teorií byla dána do oběhu v atraktivním kabátku, aby odváděla pozornost od svých sestřiček, které obsahují pravdivé jadérko.
Wu
2019-11-04 22:19:07
A. P.: možná jich plné internety jsou, ale seriózní diskuzi aby člověk pohledal... Ale asi máte pravdu, ten rozpor bude klíčový. Seriózní pochybovač nemá "pohon" daný snahou obhájit jeden nebo druhý pohled na věc.

fialka: proč to takhle jednoduše nefunguje? Probrat texty, vypsat podstatné, zjistit o co se interpretace opírá, co na jednotlivé argumenty říká druhá strana, odkud informace pocházejí. Čistá práce s informacemi.
K těm příkladům.
1) konspirátoři, kteří tvrdí, že oficiální místa důkazy zatajují - tak něco je k tomu názoru přivedlo. Rozpory v oficiálních tvrzeních, třeba.
2) nevím, co na to říkají? že film z Roswellu je umělý? a protistrana že je to rekonstrukce původního, nepoužitelného?
fialka
2019-11-03 22:01:51
A. P.
2019-11-01 23:48:30
Wu
2019-11-01 22:43:09
tresen: au, au. I když to, jak šeptá svému powerwandu, je dost komická představa :)

fialka: ty jo, to je pořádná dávka :). Díky.
I když ani takhle jsem to úplně nemyslel - procházet přímo "primární" zdroje by bylo vražedné, musel bych číst konspirátory i jejich rozbíječe, natolik mě konspirace nezajímají. Mně by se líbilo, kdyby tohle někdo předkousal a já dostal jen přehled (ozdrojovaný) problematických fakt, jejich konspirační vysvětlení, vysvětlení oficiální, námitky obou stran. A sám bych se mohl k něčemu přiklonit.
P.S. Heiko Schrang je ovšem úplná hrůza (mám přečteno, článek bude asi za týden), proti němu je tady Andy Thomas vrchol korektnosti a ještě rád jsem na jeho knihu vzpomínal.

jm ne, tohle tam není, ani jeden Tebou zmíněný případ. Ale možná je to tím, že je to konspirace odhalená a nepopíraná, takže pro paranoiky nezajímavá.
(Díky za odkaz na recenzi, jako vždycky skvělá a obsáhlá.)
jm
2019-10-29 10:45:03
Dobré téma.

Zabýval se autor i extrémními konspiracemi typu holokaust? Z pohledu obyvatele Říše v roce 1942 lze asi mluvit o konspirační teorii, pokud by si myslel, že vláda chce průmyslovým způsobem vyvraždit Židy. Jak jsem pochopil, tak šlo o utajovaný projekt. Což je docela paradoxní v režimu, který byl otevřeně antisemitský a násilný.

Podobně mě zaujalo v knize o německé politice v Protektorátu, že Říše věnovala velkou pozornost sledování "fám" o tom, že Češi mají být vysídleni a aktivně tyto zvěsti vyvracela, dokonce byl okamžitě odvolán z funkce ředitele Pozemkového úřadu důstojník SS, který se na večírku podřekl, že Vůdce s Čechy v Protektorátu do budoucna nepočítá.
fialka
2019-10-28 21:31:15
tresen
2019-10-28 08:24:32
Wu
2019-10-26 23:27:31
fialka: jo, to chápu. Mě ale spíš než to konspirativní myšlení a jejich metody zajímají samotná fakta a nalezené rozpory ("důkazy"). Chci si udělat názor na konspirace samotné.

tresen: ježíšmarjá, vy mě chcete zabít! :) to je teda nářez
tresen
2019-10-26 09:05:27
Chcete-li vědět, co je v tomhle oboru nového, zkuste to zde:
http://orgo-net.blogspot.com/?m=0
Možná něco vynechají, ale snaží se.
Tahle parta je navíc zajímavá tím, že nezůstala u pasívního zjišťování, co temné síly podnikají proti lidstvu, ale pokoušela se jim čelit.
Hledej hesla "orgonit" a "gifting".
fialka
2019-10-25 22:29:27
Wu
2019-10-25 22:29:17
Vidím to stejně. Taky nepochybuji o tom, že spiknutí byla, jsou a budou. Ale ten, kdo je vidí všude, má úplně jiný problém.
Tribun
2019-10-24 09:06:28
Ten odkaz podle mě spadá spíš právě už do té kategorie mašíbl. Já vůbec nepochybuji i tom, že bohatí a mocní intrikují a manipulují, ale někde je hranice - v mém případě spíše intuitivní - za kterou už to spíš než hledání (pseudo)racionálních motivů a instrumentů v pozadí připomíná spíše mystiku. Když mi řekneš, že Biden konspiroval s Porošenkem, aby USA získali Krym, tak tomu bude věřit, protože vidím kdo, vidím jak, vidím a proč a vidím, že to je stará obehraná písnička. Ale když mi řekneš, že toho Bidena řídí nějaká tajemná síla v pozadí, která nemá ani jméno, ani tvář, ale má přitom takovou moc, co že by se vůbec nemusela skrývat, kdyby existovala, tak začnu být skeptický.
Wu
2019-10-23 21:36:21
fialka: ten Pipes vypadá zajímavě, díky za tip!

Nemyslím si, že by konspirace byly natolik široké téma jako "fantazie" (nebo "fantasy"), ale i kdyby, spokojil bych se klidně s výřezem - ale nezaujatým. To je to, co mi chybí.

Atlas konspirací je úplná novinka, před pár dny jsem si ho proklikával, ale je příšerně stručný. Buď je to tím, že je na začátku, nebo je to čistá evidence. Tak jako tak, neposkytuje to, po čem volám
Wu
2019-10-23 21:27:52
Tribun: Foucaultovo kyvadlo třikrát, a pořád je to málo.
Pražský hřbitov mě ale neláká.

Odkazovaná kazuistika je příklad čeho? Seriózního přístupu, nebo mašíbl?
(Je to strašně dlouhé, tak jestli má smysl to číst.)

To je stejně zajímavé - že se knihy analyzující konspirace nezaujatě nepíšou... nebo nepřekládají?
Jinak s definicí jsi to trefil, to mi připadá naprosto přesné - "_hledání konspirace jako primárního vysvětlení každého společenského jevu_". Vlastně i to slovo "teorismus" je geniální :)

A.P. pohlavní orgán :-D

rozdělení je super. Ale kde se sakra ti seriózní pochybovači skrývají? Teoretici je přeřvou?
fialka
2019-10-23 21:18:07
A. P.
2019-10-23 00:26:00
Tribun
2019-10-22 09:37:01
Wu
2019-10-21 23:20:15
Slovo konspirace znamená (utajené) spiknutí. Takže ani nutná pochybnost, ani to, že se něčem příliš nemluví, neznamená že něco je či není konspirace.

Já jako největší problém vidím to, že se na jedné vlně vezou jak ti, kteří hledají vysvětlení nesrovnalostí, tak úplní šílenci.

A co se týče konspirací, četl jsi nějakou dobrou knihu? Tím myslím nestrannou a snažící se o souhrn.
Tribun
2019-10-21 09:27:05
To je ta otázka: Kde končí nutná pochybnost a začíná konspirační teorie? A pak ještě jedna: Je něco konspirace jenom proto, že se o tom z toho či onoho důvodu příliš nemluví ani nepíše? Jako velký problém vidím to, že nálepka konspiračního teoretika je dnes efektivní způsob, jak umlčet každého kritika. Ale to nic nemění na tom, že tato konkrétní kniha je zkrátka o dobře slabá. Už jsem četl pár knih, které nezachránilo ani to, že jsem s nimi v zásadě souhlasil.