Wuwejův zápisník

Mapa literatury - klasicismus

Čtěte od konce stránky, nejnovější komentář je jako první.
Podívejte se také na pravidla pro komentáře.
V textu komentáře můžete použít formátovací znaky * (tučné písmo) a _ (kurziva). Uzavřete jimi text zleva a zprava, naformátuje se automaticky.
Můžete také vkládat Emoji.
Pro odběr komentářů k tomuto článku jako RSS použijte tento odkaz.

(požadováno)
(jen osobní / nekomerční)
(ochrana proti spamu)

Zaškrtnutí způsobí, že budete mít předvyplněné údaje (nick, mail, ...) ve formulářích. Řešení je založeno na cookies, zaškrtnutím souhlasíte s jejich použitím. Souhlas můžete kdykoliv odvolat kliknutím zde.
Wu
2019-08-26 23:03:16
Taky bude příště (osvícenství).

Klasicismus - když jsem viděl, co z toho vypadlo za zoufalý přehled - jsem si dočítal na internetu a měl jsem stejný dojem: že se to v literatuře vlastně prakticky nepoužívá.

Mimochodem kniha s přehledem literatury mě taky dovedla ke koupení zmíněného blahorodého :). Takže už se těším, jak nebudu mít sílu ho číst. Ale já stejně, jak čtu desítky knih najednou, čtu většinou jen pár stránek. Časem se tak prokoušu čímkoliv.
Jm
2019-08-26 10:08:40
Na gymplu mě inspiroval p. učitel dějin umění si koupit Život a názory blahorodého pana Tristrama Shandyho. Jako mladý jsem neměl nikdy sílu učíst víc než pár stránek. Protože je to tlustá bichle, tak jsem ji pak při nějakém stěhování vyhodil.

Ale docela často na ni slýchávám reference u anglických vzdělanců jako na zlomové dílo moderního románu. Tak to snad není úplně mrtvé.

Těžko říct, jestli náleží do klasicismu - nejsem si jist, nakolik je to koncept vůbec používaný pro britské poměry? Časově kniha do daného období asi zapadá, ale Angličani by možná víc mluvili o osvícenství (??).
Wu
2019-08-25 23:46:42
Díky, zkontroluju...

Tak oba budou v příštím dílu (osvícenství a sentimentalismus).
lojzo
2019-08-25 23:05:28
Guliver a Robinson?