Wuwejův zápisník

Pustit se

Čtěte od konce stránky, nejnovější komentář je jako první.
Podívejte se také na pravidla pro komentáře.
V textu komentáře můžete použít formátovací znaky * (tučné písmo) a _ (kurziva). Uzavřete jimi text zleva a zprava, naformátuje se automaticky.
Můžete také vkládat Emoji.
Pro odběr komentářů k tomuto článku jako RSS použijte tento odkaz.

(požadováno)
(jen osobní / nekomerční)
(ochrana proti spamu)

Zaškrtnutí způsobí, že budete mít předvyplněné údaje (nick, mail, ...) ve formulářích. Řešení je založeno na cookies, zaškrtnutím souhlasíte s jejich použitím. Souhlas můžete kdykoliv odvolat kliknutím zde.
Wu
2018-07-11 22:36:22
Pojetí s vložením důvěry a nemotáním lpění a chtění je pěkné vysvětlení.
Takhle to dává smysl.
No a příběhy jsou jeden lepší než druhý!

(a díky za připomenutí diskuze, s chutí jsem si ji znovu přečetl)
Antonín Pavlas
2018-07-09 08:48:53
Rád se vtírnu se svými poznatky do Vaší již starší diskuze. Mám rád příběhy, tak jich zde pár použiji.

Nejprve však k Jahvemu „Žárlivému bohu“. Vycházím z poučení sv.Augustina, který řekl něco jako „Bůh je nepoznaný a nepoznatelný a každé naše označení boha jej pouze omezuje.“ Proto mi přijde, že z monoteistického boha Jehve přidáním přídavného jména „žárlivý“ děláte politeistické božstvo na úrovni Áres/Mars. A logicky, pokud stvořil všechno, tak je všechno.

V Judaismu se nevyznám, nikdy jsem ho nestudoval mimo pár stránek kabaly, což je dost specifická věc. Ale předpokládám, že Starý zákon je takový výcuc z Tóry. No a tam je to většinou o tom, že když člověk vložil svou důvěru v Hospodina (rozumněj, přestalo mu záležet na výsledku a nechal na vyšší moci ať to dopadne jak to dopadne) jeho stáda se zvětšovala, bohatství rostlo. Když do toho začal zase montovat svoje představy a touhy (chění a lpění), tak to s ním šlo z kopce. Žalmy jsou toho plné (Kdo v úkrytu nejvyššího bdí, nebude míti nedostatku…).

A teď už ty příběhy :-)

STAVEBNICTVÍ:
Jednou se ptali novináři astronauta, který letěl na měsíc, jak se cítil, když raketa startovala. Odpověděl jim otázkou: „Jak by jste se cítili, když by jste věděli, že sedíte ve stroji složeném z 50 tisíc součástek a každou z nich vyrobila firma, která podala nejnižší cenovou nabídku?“
A přesně o tomhle je stavebnictví. Netýká se to jen materiálů, ale hlavně i lidí, což je ten hlavní problém.

LPĚNÍ NA VÝSLEDKU:
Když lukostřelec míří na cíl, má k dispozici všechen svůj um.
Když může za vítězství v soutěži dostat bronzovou sponu, začne se mu hůře dýchat a trochu třást ruce.
Když může za vítězství dostat korunu z pravého zlata, začne se potit, třesou se mu ruce a vidí dvojitě.
Wu
2015-09-09 23:16:32
Pánové, diskuze je úplně skvělá, pokračujte a s odváděním si nedělejte starosti. Mě akorát mrzí, že do ní nestíhám vstupovat dostatečně často.

Když se teď vrátím k tomu judaismu (http://blog.wuwej.net/show.php?id=1441575480000#17778). Je to neuvěřitelné, ale mně nedošlo, že mluvíme o TOMHLE žárlivém božstvu :-D. Nicméně stejně platí, že mě moc neoslovil. Reformátor o něco víc, ale také žádná sláva (http://blog.wuwej.net/2005/05/10/otcenas.html).

Ohledně prokletého stavebnictví a podezřelého zednáře, saxi (http://blog.wuwej.net/show.php?id=1441575480000#17779) - i o tom jsem uvažoval. Mám ve svém portfoliu zážitků leccos, a taková osoba by se tam našla, jenže ta mě proklít nemohla, byv sama prokletím! :)

ad špásování - souhlasím s panem Pulgarem. Ani není nutné brát v úvahu, že všechno stvořil. To, že se mnou neuzavřel smlouvu, je ještě lepší, než kdyby to udělal, protože má úplně volné ruce. K demonstraci ovečkám, jak se vede bezvěrcům; k přivedení na pravou cestu; možná i k tomu pobavení se.
(mimochodem poznámka o olivovém oleji k ipsaci mě pobavila :D)

Poslední dva příspěvky od saxe jsou opravdu vynikající. Je to tedy třetí možnost, vedle stínu (působení toho, co popírám) a špatného výběru. Možnost podvědomého sebepoškozování. Otázky pro Ohyzdného Ducha bych ještě rozšířil či spojil s lokalizací:
Jaký je význam toho, co se kazí? Co ona věc symbolizuje pro mě?
A co se stane, když se pokazí, co nebudu moci dělat? Nebo co naopak budu muset dělat?
(jsou to vlastně otázky, které hrají roli i při psychosomatickém bádání)
A víte co? Zavedly mě na stopu. To už sem ale nepatří... V každém případě to prověřím a promyslím, přesun do vědomí by zabrat mohl. Děkuji!
sax
2015-09-09 08:48:33
sax
2015-09-09 08:19:29
André Pulgar
2015-09-08 23:51:38
sax
2015-09-08 19:20:39
André Pulgar
2015-09-08 14:54:07
sax
2015-09-08 08:25:54
André Pulgar
2015-09-08 01:42:58
Wu
2015-09-07 22:32:11
saxi, ačkoliv s Vámi soucítím, potěšilo mě, že nejsem jediný, komu se to rozsypává pod rukama.
Co mě překvapilo je, že máte předběžné příznaky či varování, to u mě chybí zcela.
Úvahám o vymítání se nedivím - protože to je prostě divné. Já mám jednu oblast, které říkám prokletá. Jsou to věci kolem staveb a nemovitostí. To je tutovka, tam se mi pokazí i nepokazitelné.
Své hypotézy jsem ale nevyloučil, protože
1) ačkoliv pokaždé přistupuji s optimismem, podvědomě vím, že to selhalo příliš mnohokrát a tak stím může být hodně silný
2) stavebnictví nejspíš opravdu je prokletý obor, plný nejrůznějších nemehel či podvodníků

Tribun: máš pravdu, je to opravdu základní rozdíl v pohledu na svět. Jenže ono je zřejmě zapotřebí obojí - bojovat, ale nelpět na výsledku.

André Pulgar: je to tak, judaismus mě minul zcela. Asi škoda, protože ta myšlenka nudícího se boha má něco do sebe. Ale proč si hraje zrovna se mnou (a saxem)?? :)
André Pulgar
2015-09-07 21:01:02
Tribun
2015-09-07 09:10:04
A teď to nelpění srovnej s naším (americkým): 'Nikdy to nevzdávej!!!!!" Na čem může být rozdíl mezi východem a západem vidět lépe? Západ neumí nelpět. I asketismus je totiž lpění - lpění na nelpění.
sax
2015-09-07 08:57:06
To znam velmi dobre, Wu, u mne to prichazi ve vlnach. Vse zacina tim, ze se na mne zacnou "lepit veci", jdu okolo kuchynske linky a tahnu po ni hrnicek, ktery se na mne zachytil ouskem a nechce se pustit; nedokazu ze sebe sundat perinu, namotanou nepravdepodobnym zpusobm na palec atd. Tohle jsou prodromy, po kterych vzdy prijde rada udalosti, ktere sam pro sebe nazyvam "festival schvalnosti".
Naposledy jsem po takove rade neblahych predzvesti uz predem vedel ze nemam kupovat na Aukru boty na bezky, protoze to spatne dopadne. Vybral jsem si prodejce s 16 000 prodanymi predmety, s 98.5% kladnymi hodnocenimi. Kdyz boty prisly, byly jine barvy a hlavne velikosti...ovsem behem tech 3 dnu, nez boty prisly, zrusilo Aukro prodejci ucet a na jeho telefenu sedela zenska, ktera nic nevedela. Ani jsem se nerozcilil, spise pocitil zklamani, ze "to" opravdu prislo :o)

Po mnoha letech zkusenosti jsem vyloucil obe vami nabizena racionalni vysvetleni a nabyl presvedceni, ze za tim stoji obcasna pritomnost Ohyzdneho Ducha ((c) W.S.Burroughs), navstevujiciho mne dle jeho vlastniho uvazeni/ nalady...tedy ze jde o proste woodoo :o)
Dokonce jsem vazne zauvazoval, ze navstivim nejakeho vymitace...a myslim na to cim dal tim vice.
Podstatne na tom totiz je, ze "schvalnosti" orichazi vzdy od protistrany a tedy nemam moznost je ovlivnit. Navic od lidi, ktere neznam a kteri maji dobrou povest (s jejich sluzbami jsou dobre zkusenosti). To vyvraci obe vase hypotezy: na chybny proces nemam zadny vliv, protoze se deje na strane, se kterou nemam zadny kontakt (nemuze jit o psychosomatiku) a vybiram si poskytovatele sluzeb s obecne vysokou mirou spokojenosti, vyjadrenou objektivne v hodnoceni zakazniku (nemohu si lepe vybrat).

Jsou lide, kteri rikaji, ze to pritahuji...osobne nevim, jak bych mohl pritahnout "schvalnost" na/ od anonymniho prodejce nekde na netu, ci u mistniho obchodnika, provereneho mymi znamymi a sousedy a to desitkami let bezchybnych sluzeb.