Wuwejův zápisník

Meditace při činnosti

Čtěte od konce stránky, nejnovější komentář je jako první.
Podívejte se také na pravidla pro komentáře.
V textu komentáře můžete použít formátovací znaky * (tučné písmo) a _ (kurziva). Uzavřete jimi text zleva a zprava, naformátuje se automaticky.
Můžete také vkládat Emoji.
Pro odběr komentářů k tomuto článku jako RSS použijte tento odkaz.

(požadováno)
(jen osobní / nekomerční)
(ochrana proti spamu)

Zaškrtnutí způsobí, že budete mít předvyplněné údaje (nick, mail, ...) ve formulářích. Řešení je založeno na cookies, zaškrtnutím souhlasíte s jejich použitím. Souhlas můžete kdykoliv odvolat kliknutím zde.
Wu
2014-04-01 00:29:27
Díky za upřesnění!
Linniere
2014-03-31 19:36:40
Praktikuju Diamantovou cestu (raději ale používím termín vadžrajána), konkrétně linii Karma Kagjü. K zenu už se asi v tomhle životě nedostanu :-D

Iniciace, nebo zmocnění jsou (asi ne zrovna nejpřesnější) pokus o překlad sanskrtského abhišéka (tib. wang).
Wu
2014-03-27 23:35:37
Iniciaci... v které tradici se vlastně pohybuješ? (vypadlo mi to a na Tvém blogu jsem to nějak nenašel :) zen nebo diamantová cesta?)

Jasně, dám vědět.
Linniere
2014-03-23 19:37:43
Ad Wu:

No, zkušeného... Děkuji za poklonu, ale medituju teprve rok a iniciaci (zmocnění, zaučení, nebo jak to nazvat) mám jen na několik málo meditací.

Ale ještě doplním, že podle mého názoru je asi nejlepší naučit se meditaci od nějakého mistra meditace, nebo alespoň od někoho, kdo medituje několik let.

Není zač. Pak dej kdyžtak vědět, jak Tě bavila :-)
Wu
2014-03-23 18:57:39
Linniere: díky za komentář a rady zkušeného.
Ta odkazovaná meditace se mi zamlouvá, rozhodně ji zkusím.
Linniere
2014-03-20 22:08:29
To co popisuješ také znám. A je to úžasný, řekněme, stav mysli. Jinak já se snažím být tady a teď kdykoliv to jde. Trochu jsem si vyčítal, že rád sním, nebo se na něco hodně těším. Nakonec jsem pochopil, že v tom není problém, když si člověk vědomě uvědomuje to snění a těšení tady a teď.

Jinak mě zazen taky nikdy moc nešel, ačkoliv mě hodně láká a svádí. Ale můžu doporučit zkusit nějaké vadžrajánové meditace na nějakou buddhovskou formu. Je to snažší, než pouhá meditace na dech, a podle mě i účinější, co se týče rozvoje mysli.

Pak je příjemná a dobrá třeba tato (občas si jí dělám třeba v autobuse, když nemám možnost věnovat se formální meditaci): http://mystickacesta.blog.cz/0801/meditace-davani-a-brani-meditace-mahajany-navod (i když se jim tam nějak přimíchal popis meditace na 16. Karmapu...)
Wu
2014-03-11 00:18:11
Jsem opravdu (mile) překvapený, že vás téma zaujalo. Díky za komentáře.
Wu
2014-03-11 00:14:48
lojzo: pokud se tok myšlenek defragmentací nejen čistí a harmonizuje, ale také zpomaluje, je to přesně ono. Gratuluji!

kryska: v chůzi mi to jde jedině když je cíleně meditativní - pomalá a soustředěná. Jinak ne.
Meditovat při plavání jsem nezkoušel, ale jsem přesvědčený, že to musí fungovat. Voda, plynulý pohyb, rytmust celého těla sladěný s nádechy a výdechy. Skvělé!
Potíže mluvit? To jsem nepozoroval, ale je fakt, že jsem také nikdy během ní mluvit nepotřeboval... a nebo mě někdo vytrhl úplně.

Janika: dobrý titulek je základ každé novinařiny :) (díky za pochvalu).
Vaření jsem zkoušel, ale to, že je tvůrčí, tam právě vnáší nutnost více přemýšlet. Meditovat mi při něm nešlo.

jm: určitě ji zkus. Dobrý průvodce je tenhle http://knihy.heureka.cz/cesta-uvedomeni_3/
Jogging - samozřejmě, to je velmi blízké. Navíc ještě okořeněné endorfiny :)

ratka: k tomu není co dodat, ano, čistá přítomnost a pokročilá meditující.

fialka: je to tak, tyhle monotónní činnosti. Ještě jsem uvažoval o řízení auta - soustředěně se snažit o naprostou plynulost.

Kate: vidíš to, jsi mnohem pokročilejší, než si myslíš :)
Kate
2014-03-10 22:09:16
fialka
2014-03-10 19:37:04
Meditace není moje parketa, ale na zklidnění a uspořádání myšlenek je dobrá každá činnost, která má určitý rytmus a zároveň ji známe natolik, že nepotřebujeme přemýšlet, co a jak dělat. Běh, procházka, práce doma i na zahradě, ruční práce (jako pletení, vyšívání...), krajina za okny, nebo cokoliv dalšího.

Jak pravil Osho: Tvořivost je kvalita, kterou vkládáš do své činnosti. Je to Tvůj postoj, tvůj vnitřní přístup ke světu... Miluj to, co děláš. Medituj při tom, ať děláš cokoli.

A ještě Osho: Ptá se první žák mistra - Mistře, mohu kouřit při meditaci?
- V žádném případě!
Ptá se druhý žák mistra - Mistře, mohu meditovat při kouření?
- Ovšemže ano!

No a až se zasmějete, přečtěte si to ještě jednou a odpovězte si sami. 1) Můžete meditovat, když si to snažíte něčím zpříjemnit? 2) Můžete meditovat, když právě děláte něco, co se vám líbí?
ratka
2014-03-10 18:19:46
taky, tyto "známé" a jednoduché činnosti lze změnit v dokonalé koncentrační cvičení. u mě je to i nákup, čekání v řadě u kasy, jízda autem... vlastně každá činnost kdy nemusím něco tvořit nýbrž dělám vnější činnost. Během dne se najde příležitostí hodně.

A přiznám se i k určité protivnosti. Třeba když mi někdo krade čas nějakými nic neříkajícími kecy, a já zatím mohla meditovat :-) nicnedělat. říkám tomu nicnedělání. To je ten správný výraz, když žehlím tak nicnedělám. Jen soustředěně vnímám teplo a šustění. A když stojím v řadě u kasy, tak soustředěně vnímám kasírku jak ťuká, každý její pohyb... tohle ponoření do činnosti. je to velmi velmi harmonizující.
jm
2014-03-10 09:23:02
Nerad se vměšuju do debaty o meditaci, když jsem meditovat ještě nikdy nezkoušel (ale láká mě to).

Co píšeš, mi připomíná též pocity při běhu/joggingu. Běh mě zklidňuje, "čistí hlavu". Dokonce bych řekl, že mi jedinečně pomáhá i proti akutním úzkostem a nervozitě.
Janika
2014-03-09 17:40:07
kryska
2014-03-09 10:53:15
lojzo
2014-03-09 09:53:30
Umývanie riadu je pre mňa jednoznačne najobľúbenejšia z domácich prác - ale nikdy som si neuvedomil, že to usporiadavanie myšlienok, ktoré mi pri ňom v hlave prebieha, je meditácia. Skôr som to vnímal ako defragmentáciu harddisku. ;-)
(Alebo sa mýlim? S meditovaním žiadne skúsenosti nemám.)