Wuwejův zápisník

Sovy, skřivani a čas narození - shrnutí a pár odkazů k tomu

Čtěte od konce stránky, nejnovější komentář je jako první.
Podívejte se také na pravidla pro komentáře.
V textu komentáře můžete použít formátovací znaky * (tučné písmo) a _ (kurziva). Uzavřete jimi text zleva a zprava, naformátuje se automaticky.
Pro odběr komentářů k tomuto článku jako RSS použijte tento odkaz.

(požadováno)
(jen osobní / nekomerční)
(ochrana proti spamu)

Zaškrtnutí způsobí, že budete mít předvyplněné údaje (nick, mail, ...) ve formulářích. Řešení je založeno na cookies, zaškrtnutím souhlasíte s jejich použitím. Souhlas můžete kdykoliv odvolat kliknutím zde.
Wu
2012-09-28 01:17:18
Jo, tak to já střežím od malička :).
Prokrastinace je supermoderní termín pro supertradiční vyhýbání se důležité práci pomocí tisíců zástupných úkolů nebo zábav.
Henry Psanec
2012-09-27 01:09:02
Existuje teorie (píše o ní Souček, myslím), že lidé, kteří jsou vzhůru v noci, jsou potomky těch, kteří v pravěku střežili v noci tábory.

Moje minimum je sedm, ale o víkendu jsem pak spal víc. Mimochodem, není prokrastinace nějaký hodně moderní termín? Připadá mi to takové nějaké všelijaké - podobně jako Woody Allen píše, že psychoanalýza je spiknutí výrobců pohovek. Teď v úterý jsem si půl hodiny hrál s kůrou; hrál = hrál. Nešťastníci, kdo se nudí.
Wu
2012-09-26 00:45:47
Henry Psanec: já jsem už od malička přemýšlel, jak se vůbec může někdo nudit. Vyplnit dvě hodiny že je problém? Kromě hromad úkolů a zábav je tu ještě prokrastinace :)
Já mám změřené svoje minimum - 6 hodin. Jakmile spím míň, kvalita jde dolů (jak života, tak čehokoliv, na co druhý den sáhnu).

bb: hehe

Henry, bb, fialka: díky za příklady mimochodníků

fialka: zírám, že i psi, to mě překvapuje, díky
(sakra, skřivan, taková vzácnost - a pro výzkum nepoužitelný :))

klokánek: hm, zajímavé téma, díky za odkazy (upravil jsem je)

fialka
2012-09-25 15:25:42
Kromě slonů, velbloudů a podobné exotiky používají mimochod některá plemena koní, kteří byli šlechtěni jako koně pro dámy, když ještě tyto jezdívaly v dámském sedle (a zajímalo by mě, co přesně by rozuměly sexuální polohou "na koníčka") a taky některá plemena psů. Jako venčitelka jednoho takového pejsánka můžu říct, že i krok-mimochod je mnohem rychlejší než lidská chůze, takže ubohý majitel poklusává a haleká "Pomalu!". Jen krok a klus jde jako mimochod, cválat se v tom samozřejmě nedá (platí pro všechny zmíněné druhy zvířat). Vědci někde spočítali, kolik energie tím zvíře ušetří. Hrozně špatně se to fotí, protože čokl umí oba druhy kroku i klusu a na kratší vzdálenosti používá ten obyčejný.

Jinak já jsem skřivan jak poleno a netajím se tím, jenom nevím, v kterou denní dobu jsem se narodila. Oba rodiče byli sovy.
Klokanek
2012-09-25 13:18:12
Zajímavý dva pořady k tématu s Helenou Illnerovou:
http://prehravac.rozhlas.cz/audio/2325588

http://prehravac.rozhlas.cz/audio/657344


Tuším taky mluvila o tom, že je mnohem víc sov, než skřivanů a že skřivanů je hodně málo. Zajímavá pani. Asi by mne bavilo, kdyby na to téma napsala nějakou aspoň trochu populárně vědeckou knihu.

A k výzkumu: a jasně, skřivani musej svýmu okolí pořád dokazovat, že jsou v pořádku, že pozdní vstávání není lenost, ale jejich přirozenost.
bb
2012-09-25 01:06:27
Henry Psanec
2012-09-24 04:40:11
Dokonce jsem zapomněl, co jsem chtěl ještě připsat, že totiž ostatně i potřeba spánku je individuální: jsou lidé, kteří spí tři, čtyři hodiny celý život a stačí jim to, jsou lidé, kteří potřebují dvanáct, aby se cítili dobře. Dokonce jsou lidé, kteří nespí vůbec (tuším, že to bylo po úrazu).
Henry Psanec
2012-09-24 04:37:55
Jasně, třeba velbloud. Ale i někteří koně.

Ten rozhovor má asi deset minut, a když si pustíš jen useless facts, tak asi tři (ale zase na začátku Michael Caine napodobuje hlas Michaela Caina, tedy svůj, a je to ohromně zábavné).

Ten článek mi připadá divný. Osobně mám minimum 9-10 hodin spánku (zatímní maximum 56), ale ani mně to nepřipadá přirozené. Navíc spánek není "bezvědomí" a rozzuřila mne věta "Už ty dvě ušetřené hodiny denně vám dají zabrat, abyste si vymysleli zábavu" - cože? To jako že má dvě hodiny denně navíc a nudí se? Tak mě to roztesknilo, že zítra při čištění klávesnice (půjčovali si ji pejsci) určitě zase špatně přidělám mezerník!
Wu
2012-09-24 02:21:31
bb: četl jsem, už kdysi, tenhle web jsem jednu dobu sledoval. Čistě přízemně řečeno, kdybychom polyfázický spánek měli jako přirozený, nejspíš by byl mezi lidmi mnohem rozšířenější. Jenže lidi nejsou noční tvorové, adaptovaní na tmu, a tak je pro ně přirozenější prospat noc a přes den být vzhůru. Lámat přirozenost je vždycky ošemetné, člověk vydrží hodně a může to vypadat jako získaný čas, ale nevěřím tomu. Spíme, protože spát potřebujeme.
Experiment jsem nedělal, bohatě mi stačí ověřená a dobře známá spánková deprivace klasického typu s kofeinovou kompenzací.

Henry Psanec: hele, je nějaké zvíře přirozený mimochodník? teda kromě bb :)
rozhovor snad někdy zkusím, ale to víš, nespím polyfázicky a tak se času nedostává :)
Henry Psanec
2012-09-22 02:17:13
A vida, tak spolu s bb jsme dva "mimochodníci" (mimochodem: na mimochodnících se jezdí tak pohodlně, že tito byli vyhledáváni zvláště pro hodnostáře. Dá se na něj kůň vytrénovat tak, že se mu nohy přiváží k tyčím). Já za sebe - včera jsem na Tvůj článek myslel, Wu - jako sova tak trochu z donucení děkuji bb za odkaz i proto, že při otevření na mne (no jo, sova, je po desáté) vykouklo vpravo na obrazovce pravé ňadro. Mít větší monitor, byla by tam obě.

K tomu mimochodem v závorce: pamatuju si dost toho, čemu se anglicky říká "useless info", ale mistrem v tom je Sir Michael Caine. Tady je s ním skvělé interview, o legračních faktech tam mluví okolo sedmé minuty. Myslím, že informace o původu slov jako caddy nebo marmalade se Ti bude také líbit, Wu: http://www.youtube.com/watch?v=N_dImgVD7R0
bb
2012-09-22 01:19:27