Wuwejův zápisník

Friedrich Nietzsche: Soumrak model

Čtěte od konce stránky, nejnovější komentář je jako první.
Podívejte se také na pravidla pro komentáře.
V textu komentáře můžete použít formátovací znaky * (tučné písmo) a _ (kurziva). Uzavřete jimi text zleva a zprava, naformátuje se automaticky.
Můžete také vkládat Emoji.
Pro odběr komentářů k tomuto článku jako RSS použijte tento odkaz.

(požadováno)
(jen osobní / nekomerční)
(ochrana proti spamu)

Zaškrtnutí způsobí, že budete mít předvyplněné údaje (nick, mail, ...) ve formulářích. Řešení je založeno na cookies, zaškrtnutím souhlasíte s jejich použitím. Souhlas můžete kdykoliv odvolat kliknutím zde.
Wu
2009-07-21 22:38:17
Tak se na to Kojota zeptáme, ne? [mrk]
Jinak máš ale pravdu, úvahy o svobodě se můžou objevit až s jejím omezením, do té doby nemají smysl.
Tribun
2009-07-21 16:03:42
"Nepřirozená morálka, to je téměř každá morálka, jež byla dosud hlásána, ctěna a kázána, obrací se naopak právě proti pudům života (...)" - Co by na to asi řekl Kojot a satanisté? Zdá se mi, že v tom vidím odlesk LaVeye..

Co se "svobody" týče, napadá mne ještě jeden výklad, totiž že svoboda je relativní. Aby bylo možno rozhodnout, zda je člověk svobodný, či nesvobodný, musí existovat nějaký vztažný bod, či lépe polorovina, kde se bytí láme do svobody a otroctví. Pokud někdo nečelí nesvobodě (řekněme Nietzschově "překážce"), je absurdní o nějaké svobodě mluvit, protože není nic, co by člověka omezovalo, a je tedy zbytečné rozhodovat se, zda je člověk již/ještě svobodný, protože takový člověk prostě "je" a není třeba řešit "modus" tohoto "bytí".
Wu
2009-06-29 22:44:56
sth: jak se tak říká - "o tom žádná". Jeden ze zdrojů nepochybně byl.

Winter: vášeň jít (nekompromisně) až na dřeň vidím, ale není mi sympatická. Připadá mi ... až nezdravá, jestli se tohle slovo vůbec dá použít.
Inspiroval spoustu autorů, z těch co jsem četl zřetelně Hermanna Hesse a Exupéryho, ale určitě jich ještě objevím dost, jeho vliv je nepopiratelný.

DAR: ano, Koubu mi doporučovali už u Zarathustry. V čase se vyvíjí každý, protichůdné názory se dají buď sladit, nebo vysvětlit v kontextu života a po sekundární literatuře bych bez váhání sáhl - kdybych ovšem chtěl. Jenže já ho v celé jeho komplexnosti pochopit nechci, alespoň zatím ne - protože mě jeho myšlenky nepřitahují. Ba naopak, odrazují. A s plným pochopením to nesouvisí; např. fenomenologii nerozumím, nevím o ní prakticky nic, ale je to koncept, který mě zajímá a kde po sekundární literatuře sáhnu (Idea fenomenologie mě málem zničila [úsměv]). Stejně tak jsem přesvědčený, že i bez plného porozumění histického vývoje, východisek, vazeb na vůli k moci, svobody od něčeho a k něčemu, je to pořád pojetí svobody jako boje - a to není něco, co by mě oslovilo.
DAR
2009-06-29 21:44:01
Winter
2009-06-29 11:21:10
sth
2009-06-29 04:12:30