... jenom připojím malou poznámku (abych tu moc nestrašil :), k Sargině (a Wuově poslední také):
... strabova "námitka" ohledně "pořizování" si dětí byla opravdu vedena v kontextu určité racionality, jež je zde na přetřes - jakožto "protipříklad", který "rázem" vyvrací nárok na platnost určitých obecných tvrzení.
Opravdu si nejsem jist, zda je právě taková "debata" podivná, protože podivná jsou mnohem spíše ta mínění, se kterými se těmito prostředky musí "polemizovat" - rovněž nejsem mínění, že by šlo o debatu "akademickou", neb dle mého jde o "záležitosti" mezně "praktické", a to i ve starším významu tohoto slova, to jest: "morální" či "etické".
"Mít" děti opravdu patří k BYTOSTNÝM možnostem člověka, přičemž tuto bytostnou možnost sdílíme v zásadě se všemi ostatními "živými" bytostmi - nejde tedy opravdu o nic, "k" čemu bychom měli mít, a hledat, nějaký "důvod" - žádné zde totiž nejsou, protože "mít" děti patří k samotnému jádru skutečnosti naší existence ... teprve "s" nimi skutečně jsme, teprve s nimi se stáváme "dospělými" lidskými bytostmi. Proto "máme" děti - abychom byli(!) ... o tom tedy není řeč.
Řeč je zde o tom, a to byla také strabova intence, že "mít děti" je "docela" v zásadním rozporu s "racionalitou egoisty", obzvláště v podmínkách její již vskutku "pokročilé" REALIZACE - odtud poukaz na všelijaká ta "pojištění", ve kterých se rozplývá kupříkladu možný poukaz na to, že děti jsou pro nás "zabezpečení" pro léta stáří. Ovšem nejenom to, "děti" jsou ve stávajících "egoistických", tedy "tržních", podmínkách a určeních zřetelným "handicapem", a to ve všech ohledech, což koneckonců "systémy" nepřímo přiznávají tím, že vymýšlejí všelijaké "intervenční pobídky" v podobě všelijakých "přídavků", "porodných" a podobně. Skutečnost, že v takzvaných "rozvinutých" zemích trvale klesá porodnost tak jistě není náhodná, nýbrž je intenzivně spojena s "funkcí" onoho "rozvinutého" sociálního systému samotného, ...
... který se staví, celým svým "fungováním", PROTI naším přirozeným vysloveně ontologicko-existenciálním "potřebám".
Je tedy zcela jistě k souhlasu Sargino mínění, že "má smysl mít děti za všech okolností", protože tato "potřeba" ("potřeba" s VELKOU rezervou!) na žádných "okolnostech" nedovisí. Je ovšem třeba upřesnit to, že "mít děti" nemůže mít žádný smysl, protože toto "mít děti" je samo "smyslem" - toto "mít děti" je ZDROJEM "všeho" smyslu "všeho" ostatního, a tudíž sám tento zdroj žádný smysl mít nemůže - pro dospělého člověka je "dítě" ... "nejvyšším účelem", protože "v" něm a jedině v něm skutečně je - "on sám v jiném". Není o čem se přít - natožpak "šťourat".
Ovšem to nás nijak nevyvazuje z daného "konfliktu" mezi danými "podmínkami" a "nepochybně jasnou pochopitelností" (jak krásně řečeno - ještě tam chybí "klasický" termín: "zřetelně" :). Naopak: ... tím se daný "konflikt" stává rovněž zřetelnější a jasnější! ... a strabova kusá argumentace ostřejší a naléhavější. Právě vzhledem k okolnostem se ono "mít děti" ukazuje jako "vrcholně" MEZNĚ "altruistické" rozhodnutí a jednání, které prolamuje diktát "egoistické racionality", jež tyto okolnosti, REÁLNÉ okolnosti, konstituuje. Strabův "argument", odmyslíme-li si celou řadu dalších složitostí, tak v zásadě platí.
***
... k onomu "chování dle přání genů":
... nemá jistě smysl "šťourat" se do použité metafory, ale do "podstaty" tohoto mínění určitě ano. "Geny" nic "nedělají"! - bytosti, a to jakékoli, "něco dělají". "Geny" jsou jenom náš zvěcnělý abstraktní "preparát", a tedy konstrukt - náš(!) konstrukt. Je to poměrně mladý předsudek, a to veskrze nevykazatelný, že jenom člověk "má" cosi, čemu po stejně krátký čas říkáme: "vědomí" ... a pokud bych měl rovněž použít metaforu, tak je to předsudek doslova "rasistický". Mínění, mimochodem opravdu asi tři sta let staré, že všechny ostatní bytosti, tedy vyjma člověka, jsou jen jakési "stroje", které jsou "řízeny" jakýmsi "kalkulem", je opravdu "lidskou" ideologií "zdůvodňující" a pseudo-"legitimující" náš rovněž velmi mladý (tak tři sta let) "nárok" na mocenské ovládání čehokoliv, na co nám padne zrak.
Zpočátku šlo, samozřejmě, o představy doslova "mechanické" - "živé" bytosti jsou něco jako velmi složitý "hodinový stroj", který se "chová" přesně podle příslušných matematických "kalkulů" - a tím, kdo s touto zhůvěřilostí prvně v generální podobě přišel nebyl opět samozřejmě nikdo jiný než Rene Descartes. Sedmnácté a osmnácté stolení pak bylo doslova posedlé všelijakými mechanickými napodobeninami zvířat s dokonce i lidí v představě, že takto "snadno" a "přesně-vypočitatelně" lze ono "živé" ovládat, ba dokonce: "vyrábět".
Jistě "naivní", řekneme si nadutě - ale jsme "jiní"? Jistěže nikoliv - pouze jsme vyměnili "matematicko-mechanický kalkul" za podobně úchylný "kalkul genetický" (který navíc, aktuálně, dostává notné trhliny, protože se ukazuje, že geny "pracují" ve složitých překrývajících se sítích, že se navzájem komplexně ovlivňují, takže "kalkul" se nám znatelně "komplikuje") - jinak je to stále táž písnička ... tudíž stále "upíráme" všem jiným bytostem ono "vědomí", které jsme si spolu s tím, a to neoddělitelně, propojeně ... rovněž vymysleli (!)
Vždyť je to totální nonsens! - pochopme konečně: ... všechno to "vědomí", o kterém mluvíme jako o housce na krámě, tak, jak je "myšleno" od druhé poloviny sedmnáctého století, není nijak vykazatelné pouze u nějakých "zvířat", nýbrž i jakéhokoliv druhého člověka (!) I Descartes sám, který je "otcem" této naší fikce "o vědomí", docela nefér(!) vykličkoval z této pasti, které se říká "solipsismus" a do které se chytila celá spousta po něm "jdoucích", jedině díky starobylé scholastické argumentaci "pravdomluvností Boží" = "Bůh nás neklame".
"Věc" je tak skutečně "prostá":
... buď není nijakého "vědomí", jakože není, anebo vám není nijak přístupné jakékoli jiné "vědomí" (lhostejno jestli "lidské" či "zvířecí") kromě toho vašeho, ke kterému máte zcela "privilegovaný přístup" jenom a jen vy ... což je už samo opět naprostá absurdita, protože jakýkoli "přístup" kohokoliv "jiného" vůbec nemůžete ani postulovat. Už to, že vám zde cosi píši a vy to čtete, jakoukoli "představu" o "vědomí" rozbíjí na padrť.
Je-li tedy "něco" jako "vědomí" (a nebudu zde dělat potřebné terminologické korekce), pak vždy již není jen-vaše, nýbrž vždy již je i jiného, a to zcela lhostejno, zda jde o člověka, zvíře či docela obyčejný šutr. "Vědomé" (a to opět bez zcela nezbytných terminologických oprav, které vypouštím) je doslova "vše", s čím se setkáváme a setkat můžeme, a to právě a je tím, že se s "tím" setkáváme.
Naši předkové byli, přeze všechno, daleko moudřejší, chytřejší a dokonce i "empiričtější" v tom smyslu, že dokázali věnovat dostatečnou pozornost své vlastní "živé" zkušenosti. Thales z Miletu zcela jednoznačně soudil, že "vše" má "duši", protože i kámen, "obyčejný" magnetovec dokáže "hýbat" jinými "věcmi" - "kámen" pro něj nebyl "objekt", nýbrž "subjekt" - přitaženě za vlasy řečeno, a měl recht:
... jsme vždy-již "u" jiného stejně, jako je jiné vždy-již "u" nás - nejsme nijak "privilegovaní" a už vůbec ne nějakým "vědomím", a tedy "vědomým jednáním" ...
... měl jsem totiž, už bohužel docela dávno a moc se mi stýská, psa, tedy psici :), a ta, když jí bylo sotva přes měsíc a "učila" se chodit čůrat, na mě dělala docela "vědomé" pokusy ... zkoumala mě jako myš v akváriu a dokonce mě dokázala, zcela PROJEKTOVANĚ, tak zblbnout, že jsem si toho zprvu ani nevšiml - kdepak "pudy" a "geny", ani náhodou. :) Nejsme žádné "stroje" - ani "zvířata", ani "lidé" a dokonce ani "rostliny" či vše to, co označujeme jako: "neživé".
***
... doufám, že se nezlobíš, Wu, že se ti tu tak neomaleně rozplemeňuju, ale nedalo mi to ... :)
~