Wuwejův zápisník

Ivo Wiesner: Národ v lénu bohů

Čtěte od konce stránky, nejnovější komentář je jako první.
Podívejte se také na pravidla pro komentáře.
V textu komentáře můžete použít formátovací znaky * (tučné písmo) a _ (kurziva). Uzavřete jimi text zleva a zprava, naformátuje se automaticky.
Můžete také vkládat Emoji.
Pro odběr komentářů k tomuto článku jako RSS použijte tento odkaz.

(požadováno)
(jen osobní / nekomerční)
(ochrana proti spamu)

Zaškrtnutí způsobí, že budete mít předvyplněné údaje (nick, mail, ...) ve formulářích. Řešení je založeno na cookies, zaškrtnutím souhlasíte s jejich použitím. Souhlas můžete kdykoliv odvolat kliknutím zde.
Wu
2011-03-21 01:52:06
Fíba: popisem setkání Germánů a Slovanů jsi mi připomněl nějakou zmínku tuším z Utajených dějin Čech - že magicky silné území Čech Germáni bůhvíproč na několik století vyklízejí, než se sem nastěhují Slované (že si možná nesedli s místními duchy). Zjevně to s tím vyklizením nebylo tak žhavé :).
Co se týče Wiesnera, jeho knihy jsou výborné jako zdroj inspirace a námětů k přemýšlení, před lety jsem četl Světlo z dávných věků o odkazu zaniklých civilizací, o kujném sklu, kalené mědi nebo podstatě alchymie jako studené fůze těžkých prvků. Sice z přemýšlení většinou vyplyne, že je to jen krásná fantazie, ale je to svým způsobem umění.

K odkazu na galerii - děláš krásné věci!
Fíba
2011-03-19 22:26:36
Oprava: Germánské pohřebiště Langobardů bylo nalezeno loňský rok.
Fíba
2011-03-19 22:20:27
Knihu jsem četl už před mnoha lety, náhodou jsem si na ní teď vzpomněl. Ty teorie o severském původu Indoevropanů se skutečně občas objevují. Nevím. Podle teorie litevské archeoložky Gimbutasové se šíření Indoevropanů nazývá "Kurgan hypotéza" (kurgan = mohyla)a do naší země by měli dorazit během třetího tisíciletí před n. l. v rámci kultury se šňůrovou keramikou. Existují i jiné teorie, které za první Indoevropany považují, alespoň zčásti, už neolitické zemědělce ze 6.-5. tisíciletí před n. l. Pokud by platila teorie o už indoevropském neolitu v 6.-5. tisíciletí, znamenalo by to, že šíření Indoevropanů šňůrové keramiky nebyla první invaze, ale jedna z mnoha. V této souvislosti by to znamenalo, že už v tom neolitu byl velký prostor Euroasie indoevropský, přičemž východní zmilitarizovaná část pastevců na koních expandovala na úkor západní zemědělské části indoevropské kultury. Další věc k posouzení je do jaké míry by se dalo mluvit o expanzi nového lidu a do jaké míry o přijímání nových životních strategií starším lidem. Soudím, že se zde prolínalo obojí a že při změně obyvatelstva niky nedocházelo k úplnému vysídlení či vyhubení jedněch druhými, ale k asimilaci zbytků staršího obyvatlstva novým. To se dělo i v mnohem pozdějších dobách a myslím si, že právě tím setkáváním a asimilováním lze vysvětlit tolik ještě předslovanských místopisných jmen v krajině. V otázce našich domácích Germánů vychází autor z naprosto mylných údajů archeologů začátku 20. století. Donedávna se soudilo, že Germáni byli na našem území od 1. století před n. l. do první poloviny 6. století. Letos bylo na jižní Moravě nalezeno rozsáhlé pohřebiště germánských Langobardů, které bylo předběžně zadatované do konce 6. století. Byly zde nalezeny i hroby svědčící o přítomnosti nejvyšší germánské vrstvy bojovníků. Toto germánské osídlení (kromě Března U Loun)bylo asi současníkem prvních Slovanů. Nedošlo zde tedy k setkání zbytků schovaných Keltů, kteří byli v té době už dávno asimilovaní Germány, ale nanejvýš k setkání Germánů a Slovanů. Celkově vzato, byla pro mě kniha startem v dalším poznávání, takže i přes kritiku, bych jí zas tolik nesoudil...
Wu
2009-04-06 23:21:53
Kazalin: od zmíněných autorů jsem nečetl všechno ani náhodou, nejvíc snad Dänikena, ale to ještě v mladickém záhadologickém zápalu. Souhlasím, že pravda je mezi řádky. Jen se tam těžko hledá.
Jóga, křesťanství, duchařina... a nezaujalo nic? Žádné duchovno?
Kazalin
2009-04-06 21:24:22
Wu
2007-08-01 12:42:42
jm: myslím, že bys chvílemi trpěl.
Mýty kmene Čechů jsem si pořídil, když jsem si uvědomil, že jsme zavaleni znalostmi antických bájí, ale o našich vlastních toho moc nevíme. Časem se k té knize také dostanu.
jm
2007-08-01 09:44:12
Docela bych si to někdy prohlédl, ale kupovat to nebudu - uvidím, jestli bude příleřitost.

Napadá mě nad tím, že odpovědi na jeho otázky dává Třeštík. A - samozřejmě jen pokud lze soudit takhle z krátkých ukázek - tak zasazené do širšího kontextu a s hlubšími znalostmi.

Posvátná orba, Přemysl atd. - o tom jsou Mýty kmene Čechů a je tam popsán i velice starý společný základ těch mýtů, včetně Keltů, ale nejen jich.

Proč se Češi negermanizovali? O tom přemýšlí v podstatě všude, nejvíc asi Počátky Velké Moravy nebo Počátky Přemyslovců.
Wu
2006-12-20 21:08:34
Anna: gratuluji ke schopnosti léčit, je to dar. O wydě jsem četl, ale nezkoušel ji, určitě může být hodně účinná...
Ivo Wiesner mě hodně zaujal svými teoriemi o pokročilých znalostech starověkých civilizacích, o alchymii jakožto jaderné fůzi, jenže se to dost těžko posuzuje a ověřuje.
Anna
2006-12-20 20:53:44
Wu
2006-09-29 19:45:09
pap: Četl jsem jich víc, Světlo z dávných věků mě zaujalo velmi. Kterou z novějších knih, kde opravuje svoje omyly (týkající se národa v lénu bohů) byste mi doporučil?
pap
2006-09-29 16:43:32
Wu
2006-07-27 15:50:22
TheGreenMan
2006-07-27 14:06:10
Mabinogion
Wu
2006-07-27 08:13:55
TheGreenMan
2006-07-27 03:41:04
Už "Čím to je, že germánský živel zatlačil a pohltil slovanské kmeny žijící jižně, západně i severně od nás, ale pouze Češi odolávali germánskému příboji jako tvrdá rostlá skála?" musí přeci působit pochybně... aneb, z perspektiv konstruktů 19. století bude těžké se vymanit. Btw, ad Drusady. Nedávno mě kamarádka upozornila na zajímavou story, která se váže ke vzniku Dublinu. Jinak, i drusady byly ženský...