Wuwejův zápisník

Dušan Lužný: Hledání ztracené jednoty

Čtěte od konce stránky, nejnovější komentář je jako první.
Podívejte se také na pravidla pro komentáře.
V textu komentáře můžete použít formátovací znaky * (tučné písmo) a _ (kurziva). Uzavřete jimi text zleva a zprava, naformátuje se automaticky.
Můžete také vkládat Emoji.
Pro odběr komentářů k tomuto článku jako RSS použijte tento odkaz.

(požadováno)
(jen osobní / nekomerční)
(ochrana proti spamu)

Zaškrtnutí způsobí, že budete mít předvyplněné údaje (nick, mail, ...) ve formulářích. Řešení je založeno na cookies, zaškrtnutím souhlasíte s jejich použitím. Souhlas můžete kdykoliv odvolat kliknutím zde.
Wu
2006-10-05 23:48:50
Hm, po pravdě mi u ní chybí spíš smysl. Možná to byla něčí disertační práce :).
Kvalitu vidím ve zpracování, nezaujatosti, bohatých pramenech. Jak na ni koukáte vy?
julian
2006-10-05 21:32:33
můžete mi objasnit, v čem spočívá kvalita té knihy? nepodařilo se mi to odhalit.
hanci
2006-08-29 22:43:20
Chyba - překlep u jména - je to Arthur Koestler - omlouvám se: Tma o polednách
hanci
2006-08-29 22:38:46
Ty ruské knížky, co uvádím, jsou všechno o době za Stalina, z gulagů, o disidentech. Chtěla jsem se o tom všem dovědět co nejvíc. Před tím jsem četla a mám od Kostnera(a mám s ním nahraný rozhovor asi krátce před jeho sebevraždou-zabil se i s manželkou)Tma o polednách. Strašně ho obdivuji. Když jsem přečetla např. Marčenka, začala jsem se stydět, že jsem Rusy nenáviděla. Bylo to pro mě značně poučné a posun, jak se člověk má dívat na lidi - národy.... Z toho, co uvádím, si určitě něco přečti - o tom Svazu, nejlépe všechno.
Wu
2006-08-28 23:57:00
Máš oprvdu široký záběr; mě třeba zrovna ruští autoři obecně spíš rozčilují. "Ruská duše", to mi vadí :) Teď samozřejmě nemyslím historické knížky, ale klasiky.
hanci
2006-08-28 17:36:37
No, ty volby v Americe, když jsem zjistila, jak to je, tak to jsem byla opravdu šokovaná. Mám kamarádku v Americe - od r. 1985. Opravdu bych tam nechtěla žít. Mají jediného velkého Boha - dolar. Já vím, že jsou tam i dobré věci, vynikající lidé - ale celkově bych tam prostě žít nemohla.

Histore mě strašně baví, ale nemám ráda historické romány - jen vyjímečně.
Smozřejmě čtu i jiné věci, hodně mě zajímá vše o Židech, takže mám přečteného a i ho vlastním I.B.Singra, Potoka ..... Snažila jsem se přečíst co nejvíc věcí o Rusku - Svazu, např. Ginsbergová: Strmá cesta, Pristavkin: Na hrudi obláček zlatý, Marčenko: Žij jako ostatní, samozřejmě Solženicyna:Souostroví gulag.....
Dřív jsem hodně četla knížky jako Sophiina volba, Medojedky, vše od Josepha Hellera - to všechno mám. Teď čtu raději dokumentární knížky a syn mě přiměl začít číst filosofické knížky - tedy takové, kterým alespoň trochu rozumím, prvně např. Fromma, teď zápolím už dlouho s Nietzchem:Tak pravil Zarathustra; moc se mně líbilo od Annick de Souzenelle: Slovo v našem nitru. Mám hodně velkou knihovnu, četla jsem všechno možné, od malička, maminka mě k tomu vedla.Mám moc ráda poezii, hodně se mně líbí východní-čínská, japonská...
Wu
2006-08-27 21:53:08
Jo, Amerika, mně nejvíc vadí to jejich hraní si na demokracii. Už jenom volba prezidenta, oni nevolí prezidenta, oni volí volitele, kteří říkají koho budou volit. No co to je? :)

Díky za tipy, o všem co přečtu píšu tady na blogu, takže Ti to určitě neunikne. Je mezi nimi hodně historie, že? A samozřejmě jsem z toho nečetl nic, knížek je prostě moc :). Jen toho Bernierése mám na seznamu knih ke koupení, narazil jsem na recenzi tady http://sumar.bloguje.cz/368554-mela-to-byt-kratka-synopse-k-ptakum-bez-kridel.php a zaujala mě.
hanci
2006-08-27 14:52:46
Tak konečně jsem opravdu přišla na to, jak se u Tebe trochu orientovat. Nemohla jsem tady tu mou otázku na Tebe najít. Jsem ráda, žes mně odpověděl.
Já - pořád to opakuji - jsem naproto nevzdělaná, je ode mě drzost, že Tě otravuji otázkami, tímto se omlouvám. Ale tím, že mně na blogu odpovídáte, se pořád dál učím. Prosím, ber to tak, určitě Tě nebudu příliš zatěžovat hloupými otázkami, budu se snažit "držet se na uzdě".
Obě knížky jsem četla, na Bod obratu jsem neměla peníze, dodnes toho lituji. Nemohu uvěřit tomu, co píšeš. Právě ta dvě místa mě zaujala úplně nejvíc. Pocit mám naprosto stejný, jako Ty, chodí mně úplně mráz po zádech, že se nic nemění k lepšímu a pořád jen k horšímu. Nic protiAmerice nemám, ale je mně úzko z jejich zbožštění dolaru a z jejich kultury - tedy té všeobecné. Jsou tam i vynikající autoři, filmy atd. To je samozřejmé. Ale ta většina, to je hrůza.
Wrigta mám doma, četla jsem ho. Strašně se mně to líbilo a pocity jsem měla opět děsivé. Moc mě zajímá Tvůj názor na něho, až si ho přečteš. Mám doma ještě i Morální zvíře, ale to jsem zatím nestačila přečíst. Synův kamarád mě zásobuje vynikajícími knížkami, které mě průběžně půjčuje a já se je snažím přednostně číst. Napíši jen některé, které jsem v poslední době četla a které se mně moc líbily: Richar Pipes: Rusko za starého režimu - je to první část trilogie, ty druhé dva díly, bohužel, jsem nečetla, ten člověk je nemá, ani nevím, jestli u nás vyšly.Jsu to:Ruská revoluce a Rusko za bolševického režimu); J.Miller: Falcký mýtus; W.Serzyk: Ivan IV. Hrozný; P.Contamine: Válka ve středověku; Ch. Potok: Putování (dějiny Židů)- to mám;Jmenuji se Ašer Lev, Dar Ašera Leva; A.Royová: Bůh maličkostí; Martin Buber: Já a Ty-mám; J. Heller:Podvečerní děkování, Bůh sestupující, Jak orat s čertem, Tři svědci - všechny mám; J.Rejžek: Z mého deníčku-mám;Marc Bloch: Králové divotvůrci;P.C.Hartmann: Francouzští králové a císaři novověku; teď jsem dočetla od L.de Bernierese: Ptáci bez křídel - to mě hodně sebralo - vztahy křesťanů a muslimů v oblasti Turecka - vznik Turecka - po 1. světové válce. Teď čtu F.Bluche: Za časů Ludvíka XIV. Omlouvám se, je toho moc. Nemusíš na to odpovídat, samozřejmě. Jsem z Tvého blogu strašně moc nadšená - pořád se opaku, promiň. Přestávám se v tom orientovat, kde co píšu. ale opravdu trávím už druhý celý den u Tvého blogu. A budu muset přestat a začít dělat taky něco jiného. Musím něco domalovat. Dělala jsem na zakázku kopii portrétu podle originálu obrazu, měla jsem z toho absolutní stres, že to nedokážu, už to mám prakticky hotové, tak se cítím líp.
Wu
2006-08-25 10:53:43
hanci
2006-08-25 10:05:13
No tak vidím, že to bude děsné. Jak se znám, nestačí mi knížky si půjčovat, mám je ráda doma. Ale to bych pak neměla co jíst. Tak se to budu snažit všechno vypůjčit.
Knížky, co tady máš uvedené, skoro žádné neznám - to je strašné, tolik čtu a pořád je to málo. Je tedy fakt, že z těch nových je neznám proto, že nemám peníze - pořád dokola!
Moc by mě zajímal Tvůj názor na knížky:
F. Capra - Bod obratu
R. Wright - Víc než nic.